Narzędzia:

31 sierpnia 2020 r.

społeczeństwo 31.08.2020

Marszałek Tomasz Grodzki w Gdańsku wziął udział w uroczystościach z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Spotkał się z Lechem Wałęsą, wraz z nim i senatorami złożył kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców i uczestniczył w symbolicznym otwarciu historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej.

„Historia się zdarzyła, lider był jeden i on tu stoi, to jest Lech Wałęsa. I może ktoś uważać, że tworząc fałszywe iluzje i historię, zakłamie rzeczywistość, ale lider był tylko jeden” – zaznaczył. „I czy to się komuś podoba, czy nie, nie damy tego zanegować. Jako marszałek Senatu daję wam na to słowo” – oświadczył marszałek. Przywołał także słowa b. prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana o tym, że żadna broń w światowych arsenałach nie jest tak groźna, jak wola i moralna odwaga wolnych kobiet i mężczyzn.  Jak zaznaczył marszałek Senatu, ich siła i siła ducha świętego Jana Pawła II z pewnością odegrały ważną rolę w wydarzeniach 40 lat temu.  „Ale ta rola była odgrywana tu, przez ludzi,  przez miliony Polek i  Polaków w Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu, tysiącach miast i wiosek, bo ludzie upomnieli się o wolność, prawdę, przyzwoitość i prawa pracowników” – podkreślił marszałek Tomasz Grodzki.

Marszałek Senatu ocenił, że dziś pojawiają się mury niechęci, mury wrogości, mury podziału, które należy mozolnie zasypywać. „I nie miejcie wątpliwości, to my stoimy po właściwej stronie, dbając o to, aby każdy w naszym kraju czuł się tak samo szanowany, miał takie same prawa i obowiązki wynikające z przyrodzonej godności ludzkiej. To nie jest łatwa batalia, ale nie należy się bać, nasi bohaterowie Sierpnia pokonali strach” – mówił marszałek. Przypomniał, że można się było bać milicji, prześladowań i nękania rodzin, a niektórzy złożyli ofiarę zdrowia i życia, ale pokonali strach. „My też nie możemy się bać” – podkreślił.
Marszałek Senatu zwrócił uwagę, że należy zadać sobie pytanie, co zostało z 21 postulatów, i odwołał się do tego, który mówił, że nominacje na stanowiska kierownicze mają następować na podstawie kompetencji, a nie przynależności partyjnej. „Zadajmy sobie pytanie, czy tak się dzieje?” – mówił marszałek Tomasz Grodzki.

Marszałek nawiązał także do sytuacji za naszą wschodnią granicą. „Patrzymy teraz na Białoruś, gdzie dumny naród białoruski upomina się o swoje prawa, chce dołączyć do rodziny suwerennych, demokratycznych, wolnych państw i narodów. Nie mamy innego wyjścia, musimy go w tym wspierać i pamiętać, że idzie drogą, którą nasi przodkowie szli 40 lat temu” – dodał marszałek.
Występując podczas Forum Obywatelskiego „Solidarność na nowe czasy” w Europejskim Centrum Solidarności marszałek Senatu wyraził przekonanie,  że solidarność ta nie może być małostkowa, zawistna, niechętna drugiemu człowiekowi. Przypomniał, że pierwsza” «Solidarność»” zjednoczyła wówczas wszystkich: studentów, robotników, intelektualistów i mieszkańców wsi. „To czeka również nową solidarność. Może w innym aspekcie, z innymi odcieniami,  ale małostkowość, nienawiść,  niechęć musimy porzucić natychmiast” – apelował marszałek Tomasz Grodzki. Wyraził jednocześnie wiarę, że „w naszym fantastycznym narodzie już są zalążki nowej solidarności na nowe czasy”.

Marszałek Senatu przypomniał też, że historia potrafi zaskakiwać. „Jestem przekonany, że również teraz, o czym może nie wiemy, są wśród nas, w naszym dumnym, kreatywnym narodzie (...) już są, już się urodzili ci, którzy przejmą pałeczkę pokoleń i spowodują, że Polska będzie trwała i będzie się rozwijała, i będzie się miała coraz lepiej. Głęboko w to wierzę” – powiedział marszałek Senatu.
Marszałek Tomasz Grodzki wziął także udział w uroczystości wręczenia nagrody Europejskiego Poety Wolności, którą w tegorocznej edycji odebrała irlandzka poetka Sinéad Morrissey. Wspólnie z wicemarszałkiem Bogdanem Borusewiczem oraz parlamentarzystami i samorządowcami uczestniczył również w wiecu poparcia dla narodu białoruskiego, który odbył się na placu Solidarności.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

W Senacie rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków”

Podczas konferencji w Senacie „One Health – Jedno Zdrowie” przedstawiono rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” i wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Perspektywy Medycyny".

Konferencja pt. „Model Kręgów Wsparcia – kierunek: deinstytucjonalizacja”

Wicemarszałek Żywno wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Biurem Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych zorganizował debatę praktyków Modelu Kręgów Wsparcia z przedstawicielami resortów

Wicemarszałkini Senatu na gali z okazji 50-lecia powołania komitetu powązkowskiego

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na gali w Teatrze Dramatycznym