Narzędzia:

20 sierpnia 2020 r.

sprawy międzynarodowe 27.08.2020

Marszałek Tomasz Grodzki 20 sierpnia 2020 r. spotkał się z białoruską opozycjonistką Weraniką Capkałą. W spotkaniu wzięli także udział wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka i poseł KO Michał Szczerba. Weranika Capkała to uczestniczka kampanii wyborczej Swiatłany Cichanouskiej. Wraz z mężem, niedopuszczonym do wyborów prezydenckich na Białorusi Walerem Capkałą, i dziećmi przyleciała 18 sierpnia 2020 r. do Polski.

W wypowiedzi dla dziennikarzy marszałek podkreślił, że wolna i demokratyczna Białoruś leży w najgłębszym i najżywotniejszym interesie Polski. Wyraził opinię, że Weranika Capkała to jedna z trzech kobiet, które odmieniły obraz narodu białoruskiego. „W tej materii nie ma podziału w polskiej polityce. Jako Polska możemy stwierdzić jednoznacznie, że wolna i demokratyczna Białoruś leży w najgłębszych, najżywotniejszych interesach Rzeczpospolitej” ‒ podkreślił marszałek. Jak dodał, „Białoruś sama decydująca o swoim losie, żyjąca w pokoju ze swoimi sąsiadami ze wschodu i zachodu to jest cel, który jako Polacy powinniśmy wspierać i wspieramy”.
Zdaniem marszałka Senatu wygląda na to, że na Białorusi nadszedł czas na zmiany. „Jeżeli naród białoruski sam chce zdecydować o tym, jak żyć, jak decydować o swojej wolności, jak budować demokrację, to naszym zadaniem, w tym zadaniem Senatu, jest ten dumny naród wspierać i to będziemy robić” ‒ powiedział marszałek Tomasz Grodzki.

Podczas spotkania wręczył Weranice Capkale tekst rezolucji Senatu w sprawie sytuacji w Republice Białorusi w języku białoruskim i polskim, którą Izba przyjęła podczas 14. posiedzenia. 12 sierpnia 2020 r.
W swojej wypowiedzi dla mediów Weranika Capkała podziękowała marszałkowi i innym polskim politykom za wsparcie. Podkreśliła, że w tej chwili jedyną osobą, która powinna być uznawana za prezydenta Białorusi, jest Swiatłana Cichanouska.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

20 stycznia 2021 r.

Marszałek Tomasz Grodzki skierował list gratulacyjny do nowo zaprzysiężonej wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamali Harris.

19 stycznia 2021 r.

W Senacie odbyło się posiedzenie Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej

13 stycznia 2021 r.

Spotkanie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Marošem Šefčovičem