Narzędzia:

9 lipca 2020 r.

społeczeństwo 09.07.2020

W ramach obchodów 30-lecia samorządu terytorialnego w Polsce marszałek Tomasz Grodzki 9 lipca 2020 r. złożył wizyty w woj. śląskim. Marszałkowi towarzyszyli senatorowie: Halina Bieda, Zygmunt Frankiewicz, Agnieszka Gorgoń-Komor, Beata Małecka-Libera i Joanna Sekuła.

„Nic nie raduje mnie bardziej niż to, że nasza tak różnorodna i kreatywna wspólnota narodowa tworzy Polskę naszych marzeń” – mówił marszałek Senatu podczas konferencji prasowej w Siewierzu. Za jedno z największych dokonań minionego 30-lecia uznał reformę samorządową, zapoczątkowaną wyborami do rad gmin w 1990 r. W ocenie marszałka Senatu Siewierz jest doskonałym przykładem tego, że nie ogląda się na innych, tylko sam realizuje niezbędne dla mieszkańców inwestycje takie jak żłobek, przedszkole czy obiekty sportowe. Zapewnił samorządowców, że mają w Senacie przyjaciela, na którego mogą liczyć przy proponowaniu i wdrażaniu rozwiązań korzystnych dla wspólnot lokalnych.

Podczas spotkania ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siewierzu marszałek Tomasz Grodzki podziękował seniorom za ich odpowiedzialne podejście do pandemii i stosowanie się do zaleceń epidemicznych. Podkreślił, że nadal należy dbać o higienę, dezynfekować ręce, zachowywać odpowiedni dystans i nosić maseczki, a także zaszczepić się, gdy wynaleziona zostanie szczepionka na koronawirusa. Zapowiedział, że jesienią Senat rozważy zainicjowanie kampanii na rzecz noszenia maseczek ochronnych także w przypadku typowych jesiennych infekcji – przeziębień czy grypy.

Podczas rozmów z seniorami i samorządowcami marszałek Senatu odniósł się także do nadchodzącej 2. tury wyborów prezydenckich. Jego zdaniem w tych wyborach „musimy zdecydować, jakiej Polski chcemy – demokratycznej czy autorytarnej, samorządowej czy centralistycznej, patrzącej w przyszłość czy nurzającej się w mrokach przeszłości”. Jak podkreślił, bój idzie o to, a nie o zwycięstwo jednego z kandydatów. „Wybierzmy takiego, który w naszym mniemaniu spełni nasze oczekiwania na teraz, na 5 lat do przodu i dalej” – apelował marszałek.

Podczas spotkań z przedstawicielami samorządów lokalnych w Bielsku-Białej i Żywcu marszałek Tomasz Grodzki zapewniał, że samorząd zawsze może liczyć na wsparcie Senatu. Przypominał, że w Izbie zasiada wielu byłych samorządowców. Jak podkreślił, Polska zaczęła się od marzeń, a samorządy udowadniają, że przekuwanie nawet najmniejszych marzeń w rzeczywistość powoduje, iż nasz kraj zmienia się i pięknieje. Mówił też o konieczności odbudowy wspólnoty narodu polskiego. Zdaniem marszałka Senatu będzie to jedno z głównych zadań nowo wybranego prezydenta. „Prezydent powinien być budowniczym wspólnoty, żeby powoli, cierpliwie zasypywać te okropne rowy niechęci i nienawiści, które nas podzieliły – czasami nawet w rodzinach. Dlatego tak ważne jest, abyśmy nie byli obojętni, abyśmy poszli na wybory, abyśmy wybrali zgodnie z własnym sumieniem” – przekonywał marszałek podczas konferencji prasowej w Bielsku Białej.

Przedstawiciele samorządów mówili m.in. o problemach, jakie w ich społecznościach spowodowała pandemia koronawirusa. Apelowali o większe wsparcie finansowe dla samorządów zarówno w tarczach antykryzysowych, jak i np. w wysokości subwencji oświatowej. Rozmowy dotyczyły także kwestii ochrony zdrowia.

 


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

W Senacie rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków”

Podczas konferencji w Senacie „One Health – Jedno Zdrowie” przedstawiono rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” i wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Perspektywy Medycyny".

Konferencja pt. „Model Kręgów Wsparcia – kierunek: deinstytucjonalizacja”

Wicemarszałek Żywno wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Biurem Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych zorganizował debatę praktyków Modelu Kręgów Wsparcia z przedstawicielami resortów

Wicemarszałkini Senatu na gali z okazji 50-lecia powołania komitetu powązkowskiego

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na gali w Teatrze Dramatycznym