Narzędzia:

17 czerwca 2020 r.

legislacja środowisko 17.06.2020

Komisja Infrastruktury rozpatrzyła ustawy: o systemach homologacji typu UE i nadzoru rynku silników spalinowych przeznaczonych do maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach oraz o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw i zaproponuje Senatowi wprowadzenie do nich poprawek.

Ustawa o systemach homologacji typu UE i nadzoru rynku silników spalinowych przeznaczonych do maszyn mobilnych nieporuszających się dostosowuje polskie prawo do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1628 z 2016 r. w sprawie wymogów dotyczących wartości granicznych emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych oraz homologacji typu w odniesieniu do silników spalinowych wewnętrznego spalania, przeznaczonych do maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach. Określa zadania organów administracji publicznej i innych podmiotów w zakresie homologacji typu UE i nadzoru nad rynkiem silników spalinowych, przeznaczonych do maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach (lokomotywy, maszyny budowlane, kosiarki, agregaty prądotwórcze). Homologacji będzie udzielał dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego. Nadzór nad rynkiem, w tym m.in. kontrolę spełniania wymogów przez silniki, będą sprawować prezes Wyższego Urzędu Górniczego oraz organy Inspekcji Ochrony Środowiska i Krajowej Administracji Skarbowej. Ustawa przewiduje również kary pieniężne (od 1 tys. do 100 tys. zł) dla producentów, importerów lub instalatorów, którzy wprowadzą do obrotu lub oddadzą do użytku silniki niezgodne z wymaganiami. W trakcie dyskusji senator Joannę Sekułę interesowało m.in., czy jest przewidywana utylizacja silników z wycofaną homologacją, będących w użyciu.

W wyniku głosowań komisja poparła 2 poprawki o charakterze legislacyjnym, zaproponowane przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Ustawa o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw przygotowuje system zarządzania rozwojem kraju poprzez zintegrowanie planowania społeczno-gospodarczego i przestrzennego. Przewiduje rezygnację od 2020 r. z długookresowej strategii rozwoju i koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju na rzecz średniookresowej strategii rozwoju kraju. Realizuje postanowienia „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)” w zakresie konsolidacji systemu zarządzania rozwojem Polski i 2-etapowego wprowadzania systemu zintegrowanych strategii: krajowej, wojewódzkiej i lokalnej.  Na każdym z tych poziomów zarządzania będzie opracowywany 1 dokument strategiczny, łączący aspekty społeczne, gospodarcze i przestrzenne. Nowela wprowadza też nowe mechanizmy dotyczące uzgadniania z samorządami najważniejszych działań rozwojowych: kontrakt programowy, kontrakt sektorowy i porozumienie terytorialne. Kontrakt programowy zostanie powiązany z dofinansowaniem i warunkami wykorzystania środków UE, kontrakt sektorowy będzie stanowił mechanizm uzgadniania zakresu ukierunkowanych terytorialnie działań sektorowych podejmowanych przez poszczególnych ministrów właściwych w ich programach rozwoju. Porozumienie terytorialne ma służyć uzgadnianiu i podejmowaniu działań istotnych z punku widzenia społeczności lokalnych (gminy, kilka gmin, powiat). Jak poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, projekt nowelizacji był poddany licznym konsultacjom z samorządami. Przewodniczący komisji senator Jan Hamerski zapoznał senatorów z pozytywną opinią o ustawie, przesłaną przez Związek Miast Polskich.

Podczas dyskusji senator Ryszard Świlski zaproponował 3 poprawki m.in. dotyczące uzgadniania z samorządami działań rozwojowych, ale nie uzyskały one poparcia komisji. Senatorowie opowiedzieli się natomiast za 4 zmianami redakcyjnymi i legislacyjnymi, przygotowanymi przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 18 kwietnia 2024 r.

Obradowały komisje senackie: spraw Unii Europejskiej, edukacji, praw człowieka i praworządności, spraw zagranicznych oraz petycji.

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa