Narzędzia:

5 maja 2020 r.

przedsiębiorczość i praca legislacja 05.05.2020

Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Dostosowuje ona polskie prawo do dyrektywy unijnej dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego. Nakłada na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia stosowania takich samych zasad dotyczących linii przesyłowych gazu łączących 2 lub więcej państwa członkowskie  w stosunku państw trzecich. Ustawa zawiera m.in. zgodną z unijną dyrektywą definicję gazociągu międzysystemowego, zgodnie z którą jest to „gazociąg przesyłowy przebiegający przez granicę RP mający na celu połączenie systemu przesyłowego z siecią gazową innego państwa”. Definicja obejmuje zatem wszystkie gazociągi przesyłowe przebiegające przez polską granicę, niezależnie od tego, czy łączą one nasz kraj z systemem gazowym innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej i EFTA, czy też innego kraju. Chodzi m.in. o gazociąg Nord Stream 2. W nowelizacji usunięto też pewne wątpliwości o wsparciu kogeneracji.

Podczas posiedzenia uwagi, przede wszystkim dotyczące uchybień natury redakcyjnej, zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Nie kwestionując ich zasadności, o ich nieprzyjmowanie zwrócił się reprezentujący rząd wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. Jak uzasadniał, z jednej strony poprawki nie są istotne merytorycznie, z drugiej zaś zbliża się ważna z punktu widzenia implementacji dyrektywy gazowej data 24 maja 2020 r. i lepiej, żeby ustawa wtedy już obowiązywała. Zapewnił też, że wskazane przez legislatora uchybienia zostaną uwzględnione w kolejnej nowelizacji ustawy.

W trakcie dyskusji senatorowie Koalicji Obywatelskiej Jolanta Hibner, Danuta Jazłowiecka i Adam Szejnfeld, nie kwestionując potrzeby nowelizacji i transpozycji tej ważnej dla polskich interesów dyrektywy unijnej, krytycznie ocenili tryb pracy nad nowelizacją. Zarzucali rządowi opóźnienia w przygotowaniu ustawy, brak współpracy z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim. Wskazywali także na sejmową „wrzutkę” dotyczącą dodania w Sejmie zapisów dotyczących wsparcia kogeneracji. Z tymi zarzutami nie zgodził się wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, który apelował o przyjęcie nowelizacji bez poprawek ze względu na opóźnienia w transpozycji dyrektywy unijnej, związane m.in. ze zmianą kadencji parlamentu. Jak wyjaśnił, nowelizacja musi wejść w życie przed 24 maja 2020 r., ponieważ umożliwi to prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki zaskarżenie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości decyzji podmiotów takich jak Gazprom o wyłączeniu się spod unijnej dyrektywy. Przekonywał, że dołączenie do projektu rządowego rozwiązań dotyczących wysokiej kogeneracji jest z korzyścią zarówno dla państwa, jak i przedsiębiorców. Nie powoduje też żadnych skutków prawnych ani finansowych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 18 kwietnia 2024 r.

Obradowały komisje senackie: spraw Unii Europejskiej, edukacji, praw człowieka i praworządności, spraw zagranicznych oraz petycji.

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa