Narzędzia:

4 maja 2020 r.

legislacja bezpieczeństwo 04.05.2020

Komisja Ustawodawcza zaproponuje Izbie podjęcie uchwały wzywającej Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na całym terytorium Państwa Polskiego.

Projekt uchwały został wniesiony przez grupę senatorów KO. Podkreślono w nim, że w związku ze stanem epidemii wprowadzono w Polsce wiele ograniczeń, w tym z zakresu praw człowieka, wolności osobistych i obywatelskich. Zmiany wprowadzano często na podstawie rozporządzeń ministra lub Rady Ministrów, wbrew przepisom konstytucji. W projekcie zaznaczono, że w sytuacji, z jaką w związku z epidemią mamy do czynienia w Polsce, formą właściwą jest stan klęski żywiołowej. „Jego wprowadzenie jest konieczne tym bardziej, że legalne podstawy większości zakazów, nakazów i ograniczeń wprowadzanych przez rząd może dać tylko ustawa o stanie klęski żywiołowej, a nie oparcie się, jak to jest obecnie, na ustawie o chorobach zakaźnych” – napisano. Zwrócono uwagę, że unikanie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego może mieć także bardzo niekorzystny wpływ na finanse państwa. W związku z tym, że zastosowane przez rząd zakazy prowadzenia działalności gospodarczej w wielu sektorach gospodarki nie mają prawidłowej podstawy ustawowej, grozi nam to, że po zakończeniu stanu epidemii mogą pojawić się ogromne roszczenia pod adresem Skarbu Państwa. Z kolei w przypadku ogłoszenia stanu klęski żywiołowej zakres takich roszczeń byłby ograniczany, a ich wysokość miarkowana na mocy ustawy o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela. Podkreślono ponadto, że „wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na legalne, zgodne z konstytucją, przesunięcie w czasie wyborów prezydenckich, niezbędne zarówno ze względu na ciągle istniejące zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków, jak i ze względu na niemożliwość przeprowadzenia w najbliższym czasie dobrze zorganizowanych, rzetelnych i uczciwych wyborów”.

W posiedzeniu komisji nie uczestniczył przedstawiciel Kancelarii Premiera. Przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że pismo z Kancelarii Senatu zostało wysłane 4 maja, po wniesieniu do marszałka Senatu projektu uchwały. Senatorowie PiS proponowali, aby przerwać posiedzenie do czasu otrzymania stanowiska rządu. Wniosek ten został odrzucony.

Zdaniem senatora Marka Pęka moment procedowania uchwały jest „najmniej stosowny”, gdyż rząd wchodzi w fazę odmrożenia gospodarki, poluźnienia pewnych rygorów związanych ze stanem epidemii. „Widzę tutaj co najmniej niespójność albo wprost sprzeczność pomiędzy żądaniami Senatu a działaniami rządu” – zaznaczył. Jak dodał, to rząd przygotował scenariusz działań związanych z walką z koronawirusem i ta walka przynosi konkretne, wymierne, obiektywne rezultaty. Senator Marek Pęk złożył wniosek o odrzucenie projektu uchwały.

Senator Marek Borowski przypomniał wypowiedzi polityków PiS, że jeśli wybory nie odbędą się w terminie, to będzie kryzys konstytucyjny. W jego opinii jedynym sposobem jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Zwrócił uwagę, że stan klęski wprowadziły już m.in. Włochy, Węgry, Hiszpania, Słowacja i Czechy.

Komisja w wyniku głosowania poparła wniosek o przyjęcie projektu uchwały.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa

Prace w komisjach senackich – 20 marca 2024 r.

Obradowały komisje: Spraw Unii Europejskiej, Petycji, Obrony Narodowej oraz Spraw Zagranicznych.