Narzędzia:

Gala konkursu „List do Taty” – 5. edycja

25.09.2019
Ogłoszenie wyników konkursu „List do Taty” (fot. M. Józefaciuk, Kancelaria Senatu)

Uroczyste ogłoszenie wyników 5. edycji konkursu „List do Taty”, zorganizowanego przez Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej we współpracy z Fundacją im. Cyryla i Metodego – Inicjatywa Tato.Net, odbyło się 25 września 2019 r. w Senacie.

Pierwsze miejsce zajął Mateusz Hadziński ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Zawierciu (okręg wyborczy senatora Arkadiusza Grabowskiego), drugie – Julia Wańdyga z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzęcinie (okręg wyborczy senatora Marka Pęka), trzecie zaś Jakub Wardak ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach (okręg wyborczy senatora Waldemara Kraski). Wyróżniono też prace: Emilii Bryk ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Telatynie (okręg wyborczy senatora Jerzego Chróścikowskiego), Piotra Szczurowskiego ze Szkoły Podstawowej nr 289 im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie (okręg wyborczy senator Barbary Borys-Damięckiej), Marty Pacholak ze Szkoły Podstawowej im. Konstytucji 3 maja w Luboszu (okręg wyborczy senatora Jana Filipa Libickiego), Dominika Kowola ze Szkoły Podstawowej im. Franciszka Rducha w Bełku (okręg wyborczy senatora Wojciecha Piechy), Mikołaja Sikory ze Szkoły Podstawowej w Ostrowitem (okręg wyborczy senator Bogusławy Orzechowskiej), Oliwii Furman z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krasnem (okręg wyborczy senatora Aleksandra Bobki), Jakuba Radtkego z Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Świętych Dzieci z Fatimy w Gogolewie (okręg wyborczy senatora Antoniego Szymańskiego).

„Dzięki tym listom, przez takie wyjątkowe drzwi, jakimi są myśli i serca dzieci, my, politycy, możemy wejść do domów polskich rodzin i poznać ich dramaty, radości, tęsknoty” – mówił przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Mieczysław Augustyn. Jak dodał, listy uwrażliwiają nas też na rolę ojca w rodzinie. Dziękował senatorom i nauczycielom za ich zaangażowanie w organizację konkursu. Zaapelował, aby Senat następnej kadencji kontynuował konkurs.  

Gratulując zwycięzcom i laureatom, marszałek Stanisław Karczewski podkreślił, że wszystkie listy przepełnione są miłością, pokazują też jak ważne są więzi rodzinne. „Sztuka pisania listów zamiera. Warto zachęcać do ich pisania” – zaznaczył marszałek, dziękując nauczycielom za „skuteczne zainteresowanie dzieci konkursem”. Zapewnił też, że konkurs będzie nadal organizowany przez Senat.

Zwracając się do laureatów, dyrektor biura Rzecznika Praw Dziecka Anna Malinowska przekonywała, że nigdy nie czytała tak pięknych listów, bo są „pisane sercem”.

W opinii Pawła Wolińskiego z Fundacji im. Cyryla i Metodego – Inicjatywa Tato.Net pisanie listów do ojców to cenna inicjatywa. Zaznaczył, że obecnie deficyt obecności ojca w rodzinie staje się powszechny. „Kiedyś dostałem taki list. Choć był gorzki, to dzięki niemu zrozumiałem, jak ważny jestem dla mojego dziecka. Dzięki temu listowi zmieniłem się” – wspominał.

Podczas uroczystości 3 konkursowe listy przeczytał dziennikarz Krzysztof Ziemiec. Tak o swoich ojcach pisały dzieci:

„Trochę mam żal do losu, że tak wcześnie mi Ciebie zabrał. Miałem niespełna 10 lat, gdy Cię straciłem (…) Tato, tyle rzeczy chciałem jeszcze z Tobą zrobić, tyle miałem marzeń… Chciałem, żebyś pojechał ze mną na mecz piłkarski reprezentacji Polski, byś nauczył mnie jeździć samochodem, i zobaczył, jak sobie radzę w życiu. Wiem, że pilnujesz mnie, patrząc z nieba i jesteś ze mnie dumny tak jak ja jestem dumny z Ciebie. Byłeś najlepszym Tatą na świecie. Bardzo tęsknię za Tobą, ale zrozumiałem, że mieszkasz w moim sercu i zostaniesz ze mną na zawsze. Bardzo Cię kocham Tatusiu”.

„Mam inne nazwisko niż Ty, ale przysięgłam sobie, że gdy skończę osiemnaście lat, jak najszybciej pojadę do sądu i zmienię nazwisko na takie jak Ty. Wiele to dla mnie znaczy. Gdybyś nie został moim tatą, mój świat na pewno wyglądałby inaczej. To Ty uczysz mnie jak postępować w życiu, podejmować mądre wybory, stosować zasady w naszej rodzinie. Dzięki Tobie mam wspaniałe i szczęśliwe życie. Dziękuję Ci za to wszystko z całego serca!”.

„Dzisiaj namaluję słowami Twój portret. Zacznę od koloru niebieskiego, takiego jak twoje oczy. Dodam trochę srebrnego na okulary i szarego na koszulkę. Tło zrobię zielone. Lubisz przyrodę: rośliny i zwierzęta (…) Do tła dodam koloru błękitnego. Jesteś Tatusiu głęboko wierzącym człowiekiem. Przestrzegasz Dekalogu, a mnie tłumaczysz co jest dobre a co złe. Uczysz szacunku dla ludzi, zwracasz uwagę na niebezpieczeństwa i zagrożenia. Każdy dzień kończymy wspólną modlitwą (…) Ramę portretu będą stanowiły Twoje cechy charakteru. Uczę się od Ciebie jak być rzetelnym, prawdomównym i troskliwym. Jak dotrzymywać słowa i obietnic”.

W 5. edycji konkursu wzięło udział 2431 uczniów z klas czwartych i piątych 396 szkół podstawowych. W jej organizację zaangażowało się 33 senatorów. Konkursowy list miał opisywać relacje z tatą, ojczymem czy ojcem zastępczym.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca bierze udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na wręczeniu Nagród Orła Jana Karskiego

Tegoroczni laureaci orłów to Vera Jourova - czeska prawniczka, polityk, od 2019 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz Adam Strzembosz - polski prawnik, sędzia, profesor nauk prawnych i były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.