Narzędzia:

Wystawa „Rok 1989. Musimy wygrać!”

03.06.2019
Wystawa „Rok 1989. Musimy wygrać” (fot. M. Józefaciuk, Kancelaria Senatu)

„Niech ta wystawa przypomina, że zawsze chcemy wolnej Polski. Niech służy temu, aby bohaterowie sprzed 30 lat pozostali w pamięci naszych dzieci i wnuków” – powiedział marszałek Stanisław Karczewski, otwierając 3 czerwca 2019 r. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie wystawę „Rok 1989. Musimy wygrać”. Zainaugurowane zostały w ten sposób obchody 30-lecia wolnych wyborów do Senatu, które odbyły się 4 czerwca 1989 r. Jak mówił marszałek Senatu, „30 lat temu przygotowywaliśmy się do wolnych wyborów do Senatu i nie w pełni demokratycznych do Sejmu. Spędziłem wówczas cały dzień przed komitetem wyborczym «Solidarności» i widziałem radość Polaków z przewidywanego zwycięstwa. Dzisiaj cieszę się, że możemy wspólnie obchodzić święto demokracji i wolności”.

„Widzę tę wystawę oczami człowieka zadowolonego z tego, że jesteśmy dzisiaj tutaj w 2019 r., a jednocześnie pamiętamy o roku 1989” – mówił senator Jan Żaryn, jeden z inicjatorów zorganizowania wystawy. „Musimy wygrać także dziś, w 2019 r., musimy wygrać rok 1989 w kontekście drugiej bardzo ważnej rocznicy – czerwca 1979 r. i pierwszej wizyty papieża Jan Pawła II, który wlewał w nas wiarę w to, że można wygrać z komunizmem, wygrać własny życiorys, wiarę w to, że nie jesteśmy skazani na jałtański nieporządek” – przekonywał senator. Jak mówił, musimy wygrać, czyli wlać w siebie polski zbiorowy optymizm, że tego 1989 r. nikomu nie oddamy, że Europa Środkowo-Wschodnia jest beneficjentem tego, co się wtedy wydarzyło w Polsce.

Ekspozycja, przygotowana przez Centrum Informacyjne Senatu, przypomina najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do odsunięcia od władzy komunistów i zapoczątkowały przemiany demokratyczne w naszym kraju, m.in. utworzenie Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie, obrady Okrągłego Stołu i jego kontestatorów, Pomarańczową Alternatywę, zjazd NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, ponowną rejestrację „Solidarności”, studenckie demonstracje w sprawie rejestracji NZS, kampanię wyborczą i kandydatów strony solidarnościowej, przeciwników wyborów kontraktowych, pierwsze posiedzenia nowo wybranego Sejmu i Senatu, wybór Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta PRL, wybór Tadeusza Mazowieckiego na premiera i powołanie jego rządu, a także ostatni zjazd PZPR.

Wystawa jest bogato ilustrowana zdjęciami Jarosława Macieja Goliszewskiego, dokumentalisty pierwszej „Solidarności”, opozycji demokratycznej, obrad Okrągłego Stołu. Autorem scenariusza i komentarzy historycznych jest dr Grzegorz Majchrzak z IPN.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.

Konkurs „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”

Kancelaria Senatu wspólnie z biurami senatorskimi organizuje ogólnopolski konkurs wiedzy o historii i działalności Senatu RP, jego roli w polskim systemie konstytucyjnym, mający przybliżyć funkcjonowanie władzy ustawodawczej.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.