Narzędzia:

S. Karczewski i M. Miasnikowicz o współpracy i rozwiązywaniu spornych kwestii w relacjach polsko-białoruskich

13.02.2019
Spotkanie S. Karczewskiego z M. Miasnikowiczem (fot. M. Józefaciuk – Kancelaria Senatu)

O współpracy, o dalszym rozwoju dialogu i rozwiązywaniu spornych kwestii w relacjach polsko-białoruskich rozmawiał 13 lutego 2019 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski z przewodniczącym  Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi Michaiłem Miasnikowiczem.

Delegacja Białorusi składa wizytę w Polsce na zaproszenie marszałka Senatu. Jest to rewizyta, po wizycie S. Karczewskiego w 2016 r. w Mińsku.

Marszałek Senatu dziękował przewodniczącemu za „otwartość i dobre rozmowy”. Wyraził przekonanie, że przyczynią się one do nowego otwarcia. Zaznaczył, że polski rząd i polskie władze otwarte są na współpracę z Białorusią. Podkreślił, że Polskę i Białoruś łączy historia, ale także mniejszości narodowe. W ocenie marszałka dalszy dialog z władzami Białorusi przyczyni się do tego, że „Polacy zamieszkali na Białorusi i Białorusini żyjący w Polsce  będą czuli się u siebie”. Marszałek wyraził nadzieję, że dalsze rozmowy i współpraca doprowadzi do tego, że obszar geograficzny, na którym położona jest Polska i Białoruś, a który był zawsze terenem ścierania się wpływów wielkich mocarstw stanie się obszarem pokoju i współpracy.

Przewodniczący Miasnikowicz podziękował marszałkowi za zorganizowanie wizyty na tak wysokim szczeblu. Podkreślił, że na Białorusi trwają prace nad wprowadzeniem w życie rekomendacji dla rozwoju stosunków polsko-białoruskich ustalonych w trakcie poprzedniej wizyty marszałka Senatu na Białorusi. Wyraził przekonanie, że jego wizyta i rozmowy w Polsce przyczynią się do wyznaczenia mapy drogowej do nowego otwarcia między obu państwami. Zdaniem M. Miasnikowicza należy myśleć o przyszłości. „Marszałek w rozmowach stawiał odważne postulaty i będzie nad czym obecnie pracować” – powiedział Miasnikowicz. Prosił marszałka o to, by wątpliwości strony białoruskiej także były brane pod uwagę w Polsce. Podziękował marszałkowi za jego osobisty wkład w rozwój białorusko-polskiej współpracy. W ocenie przewodniczącego wizyty i rozmowy marszałka z władzami Białorusi dały nowy impuls do wzmocnienia relacji między Polską a Białorusią. Zaznaczył, że Białoruś postrzega Polskę jako kraj przyjazny, partnera i liczy na rozwój stosunków opartych o zasady dobrego sąsiedztwa, wzajemnego poszanowania praw i interesów.

Marszałek wyraził zadowolenie, że przewodniczący mówił o „ewolucyjnym” rozwiązywaniu spornych kwestii w sprawach polsko-białoruskich. Zdaniem marszałka  to dowodzi, że dialog jest najlepszą formą rozwiązywania problemów. Dodał, że ten dialog musi być prowadzony na różnych poziomach, tak jak różne są problemy w naszych relacjach.

Podczas spotkania rozmawiano o przyszłości Związku Polaków na Białorusi, o sprawach oświaty dla  polskiej mniejszości. Marszałek wyraził zadowolenie z zapowiedzi utworzenia dodatkowej klasy z językiem polskim w Wołkowysku. Zadeklarował też gotowość ze strony Polski do konkretnych rozmów nt. wsparcia finansowego w ewentualnej rozbudowie szkolnej infrastruktury. Jak podkreślił Polsce zależy na stworzeniu stabilnych warunków dla rozwoju oświaty dla polskiej mniejszości.

Delegacja Białorusi została przywitana przez senatorów na posiedzeniu Senatu.

W Senacie została podpisana umowa między Polską  a Białorusią o zabezpieczeniu społecznym. Umowę podpisali ze strony polskiej wiceminister pracy Marcin Zieleniecki i wiceminister pracy Białorusi Waleri Kowalkow. Umowa ma na celu zapewnienie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego funkcjonujących w Polsce i na Białorusi.

Wizyta białoruskiej delegacji, która rozpoczęła się 11 lutego w Warszawie zakończy się 14 bm. w Białymstoku. W trakcie wizyty delegację przyjął prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński i wicemarszałek Ryszard Terlecki, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Przewodniczący M. Miasnikowicz spotkał się także z minister przedsiębiorczości Jadwigą Emilewicz, z prezesem Krajowej Izby Gospodarczej Andrzejem Arendarskim, z prezesem Polskiej Akademii Nauk Jerzym Duszyńskim. Oficjalną wizytę delegacji Białorusi zakończy pobyt w Białymstoku, gdzie odbędzie się spotkanie z rektorem prof. Adamem Krętowskim na Uniwersytecie Medycznym, a następnie spotkanie z wojewodą i marszałkiem województwa podlaskiego.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

„25 lat Polski w NATO”

Wicemarszałek Rafał Grupiński otworzył w Senacie wystawę.

Prace w komisjach senackich – 18 kwietnia 2024 r.

Obradowały komisje senackie: spraw Unii Europejskiej, edukacji, praw człowieka i praworządności, spraw zagranicznych oraz petycji.

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i o jej wpływie na rozwój samorządności.