Narzędzia:

Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na nowego premiera Mateusza Morawieckiego

08.12.2017
Dymisja rządu Beaty Szydło i desygnowanie nowego premiera (fot. M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu)

Prezydent Andrzej Duda 8 grudnia 2017 r. w Pałacu Prezydenckim przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego.

Na uroczystości obecni byli marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz wicemarszałkowie obu izb Joachim Brudziński i Adam Bielan, Beata Szydło i członkowie rządu, prezes Prawa i Sprawiedliwości, poseł Jarosław Kaczyński, ministrowie z Kancelarii Prezydenta.

Prezydent podziękował i pogratulował premier Beacie Szydło służby dla Rzeczypospolitej. „Ten moment nie jest łatwy; nie tylko pani dziękuję, ale także gratuluję, bo to były dwa lata trudnej służby” – powiedział prezydent Andrzej Duda. „Tylko ktoś, kto oglądał pani pracę z bliska i pani służbę dla Polski, wie, jak bardzo była ona trudna, jak wiele wymagała ona wysiłku i psychicznego i fizycznego, jak wielkim stresom była pani poddana, podejmując różne trudne decyzje, jak niezwykle odpowiedzialne to były decyzje" – powiedział.  Dodał, że Polska miała do tej pory od 1989 roku 16 premierów, tylko trzech z nich urzędowało dłużej niż pani premier. "Myślę że żaden z nich nie może szczycić się tak trudnymi a jednocześnie z sukcesem przeprowadzonymi reformami prospołecznymi  jak 500 plus,  podniesienie płacy minimalnej, stawki godzinowej. Rządowi premier Szydło udało się obniżyć wiek emerytalny, wprowadzić program modernizacji policji” – mówił prezydent. „To była dobra służba i może pani z satysfakcją spojrzeć na te dwa lata” – powiedział.

Prezydent podkreślił, że w polityce zmiany są zrozumiałe. „Nie wszystkie plany udało się zrealizować” – powiedział. Dodał, że „misję rządu będzie kontynuował Mateusz Morawiecki" i wyraził nadzieję, że w przyszłym tygodniu nowy premier poda skład rządu i wygłosi expose. Prezydent podkreślił, że liczy na dobrą współpracę z premierem, choć tak dobrą jak z ustępującą premier Beatą Szydło. Wyraził też przekonanie, że choć misja ta będzie trudna i bardzo odpowiedzialna, nowy premier jej podoła.

"W programie, który przedstawialiśmy razem w czasie dwóch kampanii wyborczych: prezydenckiej, i parlamentarnej w 2015 r. został jeszcze cały szereg elementów do zrealizowania, bardzo trudnych elementów, nie mam wątpliwości, że będzie pan umiał dbać o finanse państwa, bo przez ostatnie ponad dwa lata, umiał to pan jako wicepremier pokazać, zdobył pan też potrzebne doświadczenie. Jestem przekonany, że ta misja będzie dobrze realizowana" - powiedział prezydent. "Jest pan moim premierem i ja będę nie tylko za pana trzymał kciuki, ale chcę powiedzieć, że jestem w każdym momencie otwarty na współpracę" - zadeklarował.

"Desygnowanie na stanowisko premiera to dla mnie wielki zaszczyt, który będę starał się przekuwać w rzeczywistość, a program, który realizowaliśmy będzie dla mnie drogą i drogowskazem, żeby jak najlepiej służyć polskiemu społeczeństwu, polskim rodzinom, bo to była taka latarnia, która świeci bardzo mocno dla nas i która chcę, żeby jak najmocniej świeciła w przyszłości"- powiedział  Mateusz Morawiecki.

"Beata Szydło złożyła w czwartek na ręce Komitetu Politycznego PiS rezygnację z funkcji premiera. Rezygnacja została przyjęta. Komitet Polityczny PiS wysunął na stanowisko premiera kandydaturę Mateusza Morawieckiego

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Senatu RP na posiedzeniu Unii Międzyparlamentarnej

Gabriela Morawska-Stanecka, która jest Wiceprzewodniczącą Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej, bierze udział w 143. Zgromadzeniu Unii Międzyparlamentarnej, które odbywa się w Madrycie.

Debata o przyszłości polskiej gospodarki

We wtorek, 30 listopada w Senacie odbędzie się dyskusja pt. "Dokąd zmierza polska gospodarka – piasek w tryby rozkręconej gospodarki rynkowej”.

Prace w komisjach senackich – 25 listopada 2021 r.

Obradowały komisje: Infrastruktury, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.