Narzędzia:

Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na nowego premiera Mateusza Morawieckiego

08.12.2017
Dymisja rządu Beaty Szydło i desygnowanie nowego premiera (fot. M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu)

Prezydent Andrzej Duda 8 grudnia 2017 r. w Pałacu Prezydenckim przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego.

Na uroczystości obecni byli marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz wicemarszałkowie obu izb Joachim Brudziński i Adam Bielan, Beata Szydło i członkowie rządu, prezes Prawa i Sprawiedliwości, poseł Jarosław Kaczyński, ministrowie z Kancelarii Prezydenta.

Prezydent podziękował i pogratulował premier Beacie Szydło służby dla Rzeczypospolitej. „Ten moment nie jest łatwy; nie tylko pani dziękuję, ale także gratuluję, bo to były dwa lata trudnej służby” – powiedział prezydent Andrzej Duda. „Tylko ktoś, kto oglądał pani pracę z bliska i pani służbę dla Polski, wie, jak bardzo była ona trudna, jak wiele wymagała ona wysiłku i psychicznego i fizycznego, jak wielkim stresom była pani poddana, podejmując różne trudne decyzje, jak niezwykle odpowiedzialne to były decyzje" – powiedział.  Dodał, że Polska miała do tej pory od 1989 roku 16 premierów, tylko trzech z nich urzędowało dłużej niż pani premier. "Myślę że żaden z nich nie może szczycić się tak trudnymi a jednocześnie z sukcesem przeprowadzonymi reformami prospołecznymi  jak 500 plus,  podniesienie płacy minimalnej, stawki godzinowej. Rządowi premier Szydło udało się obniżyć wiek emerytalny, wprowadzić program modernizacji policji” – mówił prezydent. „To była dobra służba i może pani z satysfakcją spojrzeć na te dwa lata” – powiedział.

Prezydent podkreślił, że w polityce zmiany są zrozumiałe. „Nie wszystkie plany udało się zrealizować” – powiedział. Dodał, że „misję rządu będzie kontynuował Mateusz Morawiecki" i wyraził nadzieję, że w przyszłym tygodniu nowy premier poda skład rządu i wygłosi expose. Prezydent podkreślił, że liczy na dobrą współpracę z premierem, choć tak dobrą jak z ustępującą premier Beatą Szydło. Wyraził też przekonanie, że choć misja ta będzie trudna i bardzo odpowiedzialna, nowy premier jej podoła.

"W programie, który przedstawialiśmy razem w czasie dwóch kampanii wyborczych: prezydenckiej, i parlamentarnej w 2015 r. został jeszcze cały szereg elementów do zrealizowania, bardzo trudnych elementów, nie mam wątpliwości, że będzie pan umiał dbać o finanse państwa, bo przez ostatnie ponad dwa lata, umiał to pan jako wicepremier pokazać, zdobył pan też potrzebne doświadczenie. Jestem przekonany, że ta misja będzie dobrze realizowana" - powiedział prezydent. "Jest pan moim premierem i ja będę nie tylko za pana trzymał kciuki, ale chcę powiedzieć, że jestem w każdym momencie otwarty na współpracę" - zadeklarował.

"Desygnowanie na stanowisko premiera to dla mnie wielki zaszczyt, który będę starał się przekuwać w rzeczywistość, a program, który realizowaliśmy będzie dla mnie drogą i drogowskazem, żeby jak najlepiej służyć polskiemu społeczeństwu, polskim rodzinom, bo to była taka latarnia, która świeci bardzo mocno dla nas i która chcę, żeby jak najmocniej świeciła w przyszłości"- powiedział  Mateusz Morawiecki.

"Beata Szydło złożyła w czwartek na ręce Komitetu Politycznego PiS rezygnację z funkcji premiera. Rezygnacja została przyjęta. Komitet Polityczny PiS wysunął na stanowisko premiera kandydaturę Mateusza Morawieckiego

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Konkurs „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”

Kancelaria Senatu wspólnie z biurami senatorskimi organizuje ogólnopolski konkurs wiedzy o historii i działalności Senatu RP, jego roli w polskim systemie konstytucyjnym, mający przybliżyć funkcjonowanie władzy ustawodawczej.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.

Wiceszef Kancelarii Senatu na obchodach 81. rocznicy Akcji pod Arsenałem

Zastępca Szefa Kancelarii Senatu Jarosław Stolarczyk w imieniu marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej 26 marca br. wziął udział w uroczystości 81. rocznicy Akcji pod Arsenałem.