Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Senator Sagatowska wręczyła wyprawki szkolne pierwszakom ze szkół polskich na Litwie

Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2 września 2017 r. w Domu Kultury Polskiej w Wilnie oraz w Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Solecznikach senator Janina Sagatowska, przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą wręczyła pierwszoklasistom ze szkół polskich na Litwie wyprawki szkolne. W uroczystościach uczestniczył wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.

Zwracając się do obecnych na uroczstości rodziców i nauczycieli Jan Dziedziczak powiedział: „W imieniu Polski chciałbym wam podziękować serdecznie za to, że możemy rozpocząć nowy rok szkolny w polskiej szkole... dziękuję wam za to, że wysyłacie polskie dzieci do polskich szkół. To jest bardzo ważne… zwłaszcza, tutaj, na Wileńszczyźnie. W miejscu, gdzie polskość jest tak głęboko zakorzeniona”.  „Polska o was pamięta i zawsze będzie was w tym wspierać. Akcja „Wyprawki dla polskich szkół” jest jedną z wielu tego typu przykładów” – podkreślił wiceminister.

Senator Janina Sagatowska podziękowała Macierzy Szkolnej i jej prezesowi „za matczyną opiekę nad tym, co najważniejsze, nad kształtowaniem od małego dziecka postaw rodaków na Litwie”. „Zawsze mówię, że Polacy powinni jak kwiaty kwitnąć tam, gdzie ich pozostawiono. Chcę podziękować za to, że Polacy na Litwie właśnie tak robią. Są takimi kwiatami, które świadczą o narodzie polskim poprzez swoją pracę, naukę, postawę wobec różnych wyzwań. Jesteśmy dumni z tego, że reprezentujecie tak godnie naród polski” – podkreśliła senator.

W Wilnie wyprawki odebrało 87 uczniów klas pierwszych ze szkoły Łazdinai (Leszczyniaki) w Wilnie, szkoły podstawowej w Kolonii Wileńskiej, gimnazjum inżynieryjnego im. Joachima Lelewela w Wilnie, gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce (Egliszki) i gimnazjum w Mickunach.

W Solecznikach wyprawki wręczono 200 uczniom ze szkół polskich całego rejonu solecznickiego.

W uroczystościach tych wzięli udział: poseł Andrzej Kryj z Komisji Łączności z Polakami za Granicą, dyrektorzy polskich szkół, uczniowie, rodzice oraz harcerze z ZHP na Litwie.

Wyprawki dla uczniów klas pierwszych przygotowała, we współpracy ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” w ramach projektu „Bon Pierwszaka” realizowanego ze środków finansowych Senatu RP. Łącznie za kwotę 276 120 zł zakupione zostały 1062 wyprawki dla pierwszoklasistów z 63 polskich szkół na Litwie. Ponadto każdy uczeń otrzyma  440 zł stypendium.

Foto Katarzyna Bachańska
Foto Katarzyna Bachańska
Foto Katarzyna Bachańska
Foto Katarzyna Bachańska
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito