Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Wicemarszałek Koc i senator Anders na warszawskich obchodach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września 2017 r. wicemarszałek Senatu Maria Koc oraz senator Anna Maria Anders wzięły udział w Warszawie w uroczystościach upamiętniających 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej i obchodach Dnia Weterana Walk o Niepodległość.

W imieniu Senatu wicemarszałek Koc złożyła wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na uroczystości obecna była także senator Anders, pełnomocnik rządu do spraw dialogu międzynarodowego. "Musimy uczynić wszystko, aby polskie granice zawsze pozostały bezpieczne, a suwerenna ojczyzna mogła pomyślnie się rozwijać. Naszym zobowiązaniem jest sprawne państwo, silna i nowoczesna armia, znacząca pozycja Polski w przestrzeni międzynarodowej. Te doniosłe zadania wykonamy tylko wówczas, gdy główną energią działań Polaków pozostawać będzie patriotyzm i poczucie wspólnoty w sprawach najważniejszych" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym na placu Piłsudskiego."Wojsko Polskie może razem z sojusznikami z NATO dawać gwarancję, że tamte straszliwe dni nigdy się nie powtórzą, bo dzisiaj chronią nas nie papierowe umowy. Dzisiaj na straży pokoju Polski, bezpieczeństwa Polski stoi polska armia, stoją armie sojusznicze” – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przy Grobie Nieznanego Żołnierza. „Oddajemy hołd żołnierzom RP, ich dowódcom, rządowi Rzeczpospolitej i obywatelom, którzy przeciwstawiali się najeźdźcy” – podkreślił szef MON.

Wcześniej tego samego dnia senator Anna Maria Anders wzięła udział we mszy świętej w intencji ojczyzny i jej obrońców w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Podkreśliła, że weterani za swoje zasługi dla kraju zasługują na szacunek i uznanie. "Przez wiele lat nie byli właściwie docenieni" – stwierdziła senator. Zdaniem p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, „weterani walk o niepodległość pokazali, że nie ma dla nich cenniejszej wartości niż niepodległość Rzeczpospolitej.”

Uroczystości zostały zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz 78. rocznicy niemieckiej agresji na Polskę, będącej początkiem II wojny światowej. Dzień Weterana został ustanowiony przez Sejm jako święto obrońców ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości na polach bitewnych. Obchodzony jest od 1997 r.

Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito