Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

300. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i senatorowie 26 sierpnia 2017 r. uczestniczyli w Częstochowie w obchodach 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na Jasną Górę przybył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz premier Beata Szydło.

Jak podkreślał o. Marian Waligóra, przeor klasztoru jasnogórskiego, „podjęta uchwała Senatu o ustanowieniu roku 2017 Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej w 300. rocznicę tego wydarzenia jest wydarzeniem bezprecedensowym w historii Jasnej Góry, jest wielką radością i ogromnym wyzwaniem”.

Główne uroczystości jubileuszu koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęły się uroczystą mszą św. z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski oraz władz państwowych. Nabożeństwu przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosił abp Wojciech Polak, prymas Polski. Podczas mszy św. nastąpiło odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu. Poprzedziło je czuwanie modlitewne pod hasłem „Maryja w dziejach Kościoła i Narodu”.

Na początku mszy wyemitowano przemówienie papieża Franciszka, który nawiązując do ukoronowania jasnogórskiego obrazu przed 300 laty zaznaczył, że "to wielki zaszczyt mieć za matkę Królową", niemniej "jeszcze większą radością fakt, że Królowa jest matką i że ma się Królową za matkę, że kocha się jak matkę".

 „Jeśli Częstochowa jest w centrum Polski, oznacza to, że Polska posiada matczyne serce; że każdy puls życia złączony jest z Matką Bożą" – dodał Franciszek, błogosławiąc zebranych.

W homilii prymas Polski abp Wojciech Polak zaapelował o duchową przemianę. Jak zaznaczył, trzeba przy tym zaczynać od siebie, szanować jednocześnie porządek i ład społeczny; szanować także „ład konstytucyjny, który jest gwarantem naszego współistnienia, a nie nadwyrężać go czy omijać”.

Na uroczystości w Częstochowie przybyli, wiecemarszałek Senatu Michał Seweryński, oraz senatorowie: Waldemar Bonkowski, Jerzy Chróścikowski, Zbigniew Cichoń, Jerzy Czerwiński, Dorota Czudowska, Wiesław Dobkowski, Jan Dobrzyński, Adam Gawęda, Stanisław Gogacz, Jan Hamerski, Jan Jackowski, Stanisław Kogut, Tadeusz Kopeć, Ryszard Majer, Andrzej Pająk, Krystian Probierz, Zdzisław Pupa, Czesław Ryszka, Andrzej Stanisławek, Artur Warzocha i Kazimierz Wiatr.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w obecności delegacji ojców Paulinów, przyjął 4 listopada 2016 r. uchwałę ustanawiającą rok 2017 Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej w 300. rocznicę tego wydarzenia. W uchwale Senatu czytamy m. im. że „Sanktuarium Jasnogórskie stanowi jedno z najważniejszych miejsc na mapie naszego kraju zarówno dla Polaków, jak też dla licznie przybywających pielgrzymów i turystów z całego świata. Miejsce to jest swoistym Ambasadorem polskości, niosąc wielkie przesłanie współczesnym. Także kompleks klasztorno-sanktuaryjny jest swoistą skarbnicą narodowej tradycji i kultury, a pobyt w nim, oprócz celu ściśle religijnego, zawsze jest lekcją historii i patriotyzmu”.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej jest przekonany, iż przywołanie historycznego wydarzenia z roku 1717 i ustanowienie z tej okazji roku 2017 Rokiem Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej, będzie znaczącym wkładem w propagowanie patriotycznej i religijnej tradycji Rzeczypospolitej, będzie lekcją polskiego dziedzictwa, w szczególności dla młodego pokolenia.

Koronacja jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej papieskimi koronami odbyła się na Jasnej Górze 8 września 1717 r. Było to pierwsze takie wydarzenie na świecie poza Rzymem. Zgromadziło ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą.

 

Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito