Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Senatorowie na obchodach 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

W przeddzień 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w stolicy oficjalne obchody.  Na placu Krasińskich przy pomniku Powstania Warszwskiego odbyła się polowa msza św., Apel Pamięci i składanie wieńców. Przemawiał przezydent Andrzej Duda, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W uroczystościach wziął udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz senatorowie.

Na uroczystościach obecni byli członkowie rządu m.in. wicepremierzy Piotr Gliński i Mateusz Morawiecki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders,  przedstawiciele władz miasta, uczestnicy Powstania, kombatanci, harcerze a także mieszkańcy miasta.

Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który przewodniczył mszy św. mówił m.in.: "Trzeba dostrzec oraz zrozumieć znaczenie jedności i współdziałania żołnierzy i ludności cywilnej, duchownych, harcerzy, ludzi młodych, a nawet dzieci w walce z niemieckim okupantem. Tylko dzięki wspólnemu działaniu powstanie trwało aż 63 dni!" Zaapelował, aby pielęgnować pamięć o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach nie tylko modlitwą czy minutą ciszy, lecz także czynem - troszcząc się o ojczyznę i budując jedność narodową.

Po mszy pod pomnikiem Powstania Warszawskiego odbył się Apel Pamięci. 

Prezydent Andrzej Duda mówił o niezłomności i poświęceniu powstańców w walce o swoje miasto i o wolną ojczyznę. "Warszawiacy, mimo tego, że nie otrzymali pomocy, że nie mieli broni, że byli osamotnieni, że byli miażdżeni, walczyli przez 63 dni, często gołymi rękami. Walczyli o każdą piędź ziemi, o każdą cegłę swojego miasta. Walczyli o dumę, o Boga, honor i ojczyznę, których nie udało im się zabrać. A po wojnie wrócili, zabrali się do odbudowy miasta i od samego początku zabrali się do walki z komuną"- powiedział prezydent. Zwracając się do powstańców podkreślił: "chylę czoła przed Wami, tak jak Wy chyliliście czoła przed powstańcami styczniowymi w II Rzeczypospolitej, a oni chylili czoła przed powstańcami kościuszkowskimi i listopadowymi. Było warto! Bo nie jest przegrane powstanie, które w efekcie prowadzi do wolnej Polski. A do takiej one doprowadziły".

29 lipca 2017 r. na warszawskim Żoliborzu uczczono pamięć powstańców w miejscu, w którym walki zaczęły się najwcześniej, jeszcze przed godziną „W”. Przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” wieniec w imieniu marszałka Senatu złożył senator Marek Rocki.

Powstanie Warszawskie, było największą akcją zbrojną przeprowadzoną przez Armię Krajową  i jednocześnie największym zrywem niepodległościowym podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane jako kilkudniowa akcja zbrojna trwało pond 2 miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Po 63 dniach heroicznej walki, w nocy z 2 na 3 października został podpisany akt kapitulacji. Żołnierze po złożeniu broni byli traktowani jako jeńcy wojenni, zgodnie z konwencją genewską. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone.

Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Joanna Wolska
Foto Joanna Wolska
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito