Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Delegacja japońskiego Zgromadzenia Narodowego z wizytą w Senacie

Wizytę w Senacie złożył wiceprzewodniczący Izby Radców (Izba wyższa Zgromadzenia Narodowego)  Japonii Akira Gunji wraz z delegacją. Delegację przyjął marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Politycy rozmawiali o rozwoju relacji polsko-japońskich.

Marszałek Karczewski wyraził zadowolenie z dotychczasowego rozwoju relacji gospodarczych, handlowych i kulturalnych. Jego zdaniem istnieje ogromny potencjał do zintensyfikowania tej współpracy. Dodał, że ta współpraca układa się bardzo dobrze na różnych poziomach. Jak podkreślił istotne jest to, by oprócz kontaktów między politykami, przedsiębiorcami zintensyfikować współpracę młodzieży z Polski i Japonii. Marszałek wyraził przekonanie, że  zbliżająca się 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych, przypadająca w 2019 r. będzie okazją do zintensyfikowania dialogu i współpracy. Marszałek wyraził też zadowolenie z podpisanego Planu działania między rządami Polski i Japonii na rzecz wdrażania partnerstwa strategicznego między obu państwami. Taki plan został podpisany w trakcie wizyty polskiego ministra spraw zagranicznych w Japonii w maju br. S. Karczewski podkreślił, że przywiązuje dużą wagę do współpracy międzyparlamentarnej. Dodał, że w  Senacie działają dwie grupy przyjaźni i jedna z nich to grupa polsko-japońska.

Wiceprzewodniczący Izby Radców powiedział, że współpraca parlamentarna jest równie ważna jak gospodarcza i kulturalna. Podkreślił, że po tej wizycie oczekuje wzmocnienia tej współpracy. Zgodził się z marszałkiem, że należy położyć akcent na wymianę studentów i współpracę między młodzieżą obu krajów, bo to zdecyduje o przyszłości dwustronnych relacji. Zdaniem Akira Gunji do intensyfikacji współpracy polsko-japońskiej powinno przyczynić się otwarcie bezpośredniego połączenia lotniczego Warszawa-Tokio. Wiceprzewodniczący Izby wyższej Japonii powiedział, że  jest pod wrażeniem zmian jakie zaszły w Polsce od czasu zwycięstwa „Solidarności”.

Marszałek poinformował gości, że Senat poza działalnością legislacyjną, opiekuje się Polonią i Polakami za granicą i opowiedział na czym ta opieka polega. Politycy rozmawiali ponadto o sytuacji w Europie i o Brexicie.

Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito