Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Senatorowie upamiętnili ofiary Rzezi Wołyńskiej

Senatorowie uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Uroczystości odbyły się 11 lipca 2017 r. przy Skwerze Wołyńskim w Warszawie. Pod Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa oraz Pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji  Piechoty Armii Krajowej zostały złożone wieńce od Senatu. Senator Jan Żaryn odczytał list marszałka Stanisława Karczewskiego, w którym apelował, aby sentencja umieszczona na pomniku, słowa Jana Pawła II „…uczyń ich wiarę posiewem wolności i pokoju...” poświęcone pamięci ofiar były przesłaniem dla następnych pokoleń.

W uroczystości uczestniczyli także senatorowie: Robert Gaweł, Mieczysław Golba, Jan Jackowski i Grzegorz Peczkis, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich, politycy oraz licznie przybyli warszawiacy.

„11 lipca 1943 r., o tej porze padał deszcz, a ludzie szli do kościoła, żeby się modlić. Te msze św. zostały przerwane – w setkach wiosek napadnięto na niewinnych ludzi" – przypomniał podczas uroczystości prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Jak zaznaczył obecny na uroczystości minister obrony Antoni Macierewicz „przywołując tamten czas (...) z perspektywy ponad 70 lat każde ludobójstwo wymaga, żąda od nas pamięci, a od spadkobierców tych, którzy go dokonali, zadośćuczynienia przez przyznanie prawdy i wspólną pokutę za to, co się wydarzyło".

„Fala zbrodni, która przetoczyła się przez Kresy II Rzeczypospolitej w latach II Wojny Światowej została dokonana przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię,  SS” Galizien” oraz ukraińskie formacje kolaboranckie.  Formacje Podziemnego Państwa Polskiego, w pierwszym rzędzie Armia Krajowa i Bataliony Chłopskie starały się ochronić ludność polską, jednak mimo heroizmu obrońców zbrodnie były powszechne.

Śmierć stu kilkudziesięciu tysięcy niewinnych osób, w tym kobiet i dzieci,  które w strasznych okolicznościach straciły życie z tego tylko powodu, że byli Polakami, domaga się hołdu, pamięci i upamiętnienia. Niestety, wielu dziś spoczywa bezimiennie we wspólnych grobach na terenie dzisiejszej Ukrainy. Ciągle czekają na pochówek.

Pomnik, Krzyż, przed którym stoimy, przypomina nam o godności każdego człowieka, a także o należnym każdemu człowiekowi godnym pochówku. Dlatego należy zrobić wszystko, aby odnaleźć i upamiętnić wszystkie ofiary.

Śmierć tych naszych  współobywateli domaga się nazwania po imieniu, czym w istocie były te zbrodnie. Senat Rzeczpospolitej Polskiej 7 lipca 2016 roku oddał uchwałą hołd ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1939–1945.

Zachowując wdzięczność dla tych Ukraińców, którzy nieśli pomoc Polakom w tym strasznym czasie, nie możemy pomijać milczeniem ani zapomnieć o ofiarach tej rzezi” – czytamy w liście.

11 lipca 2017 r. przypada rocznica kulminacyjnej akcji nacjonalistów ukraińskich. Z ich rąk tego dnia zginęło półtora tysiąca Polaków. Organizatorami obchodów byli Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz IPN.

Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito