Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Delegacja Senatu na spotkaniu z polską i węgierską młodzieżą w węgierskim parlamencie

O przekazywaniu pałeczki w sztafecie pokoleń mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski 30 czerwca 2017 r. do młodzieży polskiej i węgierskiej na spotkaniu w węgierskim parlamencie. Z kolei wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Janos Latorcai mówił o wielowiekowych więzach przyjaźni łączących Polaków i Węgrów.

„To dla nas wszystkich ważny dzień. Przyjechaliśmy do parlamentu z młodzieżą, po to, by w przyszłości przekazać jej pałeczkę w sztafecie pokoleń. Cieszymy się, że nasza młodzież może uczyć się prawdziwej historii i uczestniczyć w jej tworzeniu” – mówił marszałek.

Marszałek powiedział, że dziś wszyscy  będziemy  uczestniczyć w koronacji kopii ikony Matki Boskiej Częstochowskiej w budapeszteńskiej bazylice św. Stefana. Przypomniał, że to Paulini z Węgier założyli klasztor jasnogórski. Dodał, że kult Matki Boskiej Jasnogórskiej  - Czarnej Madonny jest to jeszcze jeden symbol łączący Polaków i Węgrów.

„Są wśród nas polskie dzieci, których rodziny sowiecki totalitaryzm rzucił w latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku daleko od Polski, na stepy Kazachstanu.  Mieli tam albo zginąć, albo przeżyć, ale już jako „ludzie radzieccy”.   Ale dziadkowie i rodzice tych młodych ludzi dokonali kiedyś świadomego wyboru.  Stali się moralnymi buntownikami.  W imperium sowieckim, trwanie przy obyczaju, religii i języku przodków nigdy nie było wyborem łatwym, a bywało wyborem heroicznym.  Ale dzięki temu trudnemu wyborowi, dziś ich dzieci i wnuki mogą być tu z nami i cieszyć się wolnością” – mówił marszałek.

S. Karczewski wyraził przekonanie, że dzięki nawiązaniu kontaktów między młodzieżą obu krajów – Polski i Węgier oba narody będą się cieszyć przyjaźnią przez następne tysiąclecie.

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier podkreślił, że kult Matki Boskiej odegrał duża rolę w historii obu narodów. „Wyznajemy te same, chrześcijańskie wartości, a koronacja kopii obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej to kolejny ważny symbol tworzący wspólnotę obu narodów, pokazujący, że zawsze jesteśmy razem”- powiedział.

Politycy podziękowali Samorządowi Mniejszości Polskiej i rzecznikowi narodowości polskiej w węgierskim parlamencie Halinie Csúcs László Györgyné za osobiste zaangażowanie w organizację  kościelnych uroczystości  i święta młodzieży polskiej i węgierskiej.  

 

 

Spotkanie z młodzieżą...
Spotkanie z młodzieżą...
Spotkanie z młodzieżą...
Koronacja obrazu Matki Bożej...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito