Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Spotkania marszałka z Polonią i Polakami w Słowenii

Od rozmów na temat pogłębiania relacji gospodarczych i kulturalnych słoweńsko-polskich z przedstawicielami lokalnych władz w Ratuszu w Novej Goricy, miasta kandydującego do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, 31 maja 2017 r. rozpoczęła się wizyta marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego w Słowenii.

Rozmawiano o umocnieniu współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi krajami. Marszałek podkreślił, że relacje Polski ze Słowenią rozwijają się bardzo dobrze i Polsce zależy na dalszym ich wzmacnianiu. Burmistrz Novej Goricy Matej Arčon mówił, że jest to w dużej mierze zasługa działalności Ambasady w Lublanie, z którą miasto również chętnie współpracuje.     

W spotkaniu uczestniczyli ambasador Paweł Czerwiński, konsul honorowy RP w Novej Goricy Nedjan Brataševec, dyrektor Izby Gospodarczej Słowenii i Izby Regionu Północna Primorska Nevenka Volk Rožič oraz koordynator Grupy Przygotowawczej Kandydatury Miasta Nova Gorica na Europejską Stolicę Kultury 2025  Neda Rusjan Bric.

Do 2020 roku Słowenia i Niemcy mają zgłosić swoje kandydatury w konkursie na Europejską Stolicę Kultury 2025. Miasto wybrane przez Unię Europejską, w ciągu jednego roku może zaprezentować swoje życie kulturalne, promując przy tym cały region i państwo. W ramach integracji Europejskiej burmistrz miasta Novej Goricy chciałby, aby miasto do tego tytułu kandydowało wspólnie z położoną bardzo blisko włoską miejscowością Gorizia. Zaproponował, aby Polska rozważyła propozycje zgłoszenia Zgorzelca, jako bliźniaczego miasta do Goerlitz, kandydata Niemiec. Marszałek wyraził aprobatę dla tej inicjatywy.

Wieczorem marszałek spotkał się w „Ambasadzie Kulturalnej” w domostwie Klinec w Plešivo z przedstawicielami miejscowej Polonii oraz Polakami mieszkającymi i pracującymi w Słowenii. Inicjatywa stworzenia „Ambasady Kultury” - miejsca przyjaznego artystom, w którym pielęgnowana jest polskości, a także idea integracji europejskiej powstała 7 lat temu z inicjatywy konsula honorowego RP Brataševeca. Pomysł został pozytywnie odebrany i w krótkim czasie do projektu przyłączyły się kolejne kraje: Czechy, Węgry, Chorwacja, Kazachstan, Japonia, Rosja, Niemcy, Hiszpania oraz Chiny. 

Marszałek Karczewski odwiedził także miejsce, gdzie w 2018 roku ma powstać pomnik polskich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej na tzw. Froncie nad Soczą.

Marszałek Senatu przebywa w Słowenii z okazji XVIII Spotkania Stowarzyszenia Senatów Europy. Na tegorocznej sesji szefowie Senatów rozmawiać będą o sposobach zacieśniania relacji z obywatelami oraz o wyzwaniach stojących przed drugimi izbami.

Społeczność polska zamieszkująca Republikę Słowenii sięga ok. 550-580 osób i koncentruje się głównie wokół największych miast i ośrodków gospodarczych kraju tj.: Lublana, Maribor, Novo Mesto oraz Kranjo. Składają się na nią zarówno Polacy, jak i osoby polskiego pochodzenia. Znaczna część Polonii osiedliła się na terenie Słowenii jeszcze przed rozpadem Federacyjnej Republiki Jugosławii. Jedyną organizacją quasi polonijną jest powołane w 1997 r. Towarzystwo Przyjaźni Słoweńsko-Polskiej. Środowisko polonijne nie posiada własnych mediów. Jego niewielka liczebność nie uzasadniała jak dotąd konieczności tworzenia szkół polonijnych, ani szkolnych punktów konsultacyjnych. Najbliższy znajduje się w Chorwacji.

Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito