Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek Senatu z przewodniczącym parlamentu Gruzji o współpracy dwustronnej

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 19 maja 2017 r. przyjął przewodniczącego Parlamentu Gruzji Irakli Kobakhidze. Gość z Gruzji uczestniczył w Szczycie Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej, który odbył się w Warszawie. Na spotkaniu rozmawiano o stosunkach dwustronnych, sytuacji w Gruzji oraz bezpieczeństwie w regionie.

Marszałek podziękował przewodniczącemu za obecność na Szczycie. Zapowiedział, że Sejm i Senat zamierzają co roku organizować takie spotkania. S. Karczewski pogratulował przewodniczącemu parlamentu wyboru na to stanowisko i zaprosił  do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce.

Irakli Kobakhidze podziękował za świetną organizację Szczytu i za zaproszenie. Podkreślił, że współpraca z Polską jest priorytetowa dla Gruzji. Powiedział też, że Gruzja ma jasno określoną wizję polityki zagranicznej – członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim i Unii Europejskiej. Jego zdaniem Gruzja jest zdeterminowana, by pogłębiać współpracę z Polską – nie tylko polityczną, ale także między obu społeczeństwami.

Marszałek zadeklarował, że Polska nadal będzie wspierać unijne i euroatlantyckie aspiracje Gruzji. Podkreślił, że Polska przywiązuje dużą wagę do relacji z Gruzją, chce je podtrzymywać i wzmacniać. Dodał, że takie spotkania, jak warszawski Szczyt są organizowane także po to, by pokazać państwom UE, iż zależy nam na rozszerzeniu Unii. Mówił, że obecnie UE jest na zakręcie i pojawiają się różne koncepcje rozwiązania problemów. Polska jednoznacznie opowiada się za istnieniem i rozwijaniem tego projektu.Według S. Karczewskiego dla Polski i krajów, które leżą w sąsiedztwie Rosji niezwykle istotna jest kwestia bezpieczeństwa.

Przewodniczący parlamentu Gruzji powiedział, że stosunki jego kraju z FR są problematyczne – 20 proc. terytorium Gruzji jest pod rosyjską kontrolą. Zaznaczył, że Gruzja prowadzi politykę pragmatyczną i przynosi ona efekty – udało się zbudować stabilność kraju. „Jest to niezwykle ważne z uwagi na nasze starania o przyjęcie do UE” – zaznaczył przewodniczący. Poinformował, że obecnie w Gruzji realizowane są reformy gospodarcze, które przynoszą efekty – PKB Gruzji wynosi 5 proc., a także wdrażane są reformy polityczne zmierzające do wzmocnienia roli parlamentu. W ocenie Irakli Kobakhidze te reformy przyczynią się do rozwoju i stabilizacji Gruzji. W tym kontekście ważna jest współpraca parlamentarna z Polską. Wyraził nadzieję, że działająca w gruzińskim parlamencie grupa przyjaźni gruzińsko-polskiej przyczyni się do intensyfikacji tych kontaktów.

Irakli Kobakhidze w 2000 r. ukończył prawo na Tibiliskim UNiwersytecie Państwowym. W 2006 r. uzyskał tytuł doktora prawa na uniwersytecie w Dusseldorfie. Pracował na tibiliskim uniwersytecie jako asystent, a później jako starszy wykładowca. Związany z partią "Gruzińskie marzenie" został wybrany w listopadzie 2016 r. na stanowisko przewodniczącego gruzińskiego parlamentu, od grudnia u.br. pełni też funkcje przewodniczącego Państwowej Komisji Konstytucyjnej.

Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito