Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Senator Jan Żaryn na uroczystości odsłonięcia pomnika rtm. Witolda Pileckiego

W sobotę 13 maja 2017 r. na skwerze przy Alei Wojska Polskiego na warszawskim Żoliborzu odsłonięto pomnik rtm. Witolda Pileckiego, oficera Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do KL Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. W uroczystościach Senat reprezentował senator Jan Żaryn.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki wspominając niezłomną postawę rtm. Pileckiego powiedział, że "zabijano go dwa razy". "Tak jak wielu jego towarzyszy broni. Zabito go wtedy w maju 1948 r., ale zabijano też pamięć o nim przez kolejnych wiele lat, a o jego towarzyszach zabijano pamięć do całkiem niedawna" - zaznaczył Morawiecki.

Pod pomnikiem złożono kwiaty  w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy.  W uroczystościach udział wzięli  członkowie rodziny rtm. Witolda Pileckiego - córka Zofia Pilecka-Optułowicz, syn Andrzej Pilecki, wnuczki i prawnukowie, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Pomnik został wzniesiony z inicjatywy stowarzyszenia „Młodzi dla Polski”.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu, zmarł 25 maja 1948 r. w Warszawie. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Pilecki był więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Tworzył raporty o Holokauście. Pośmiertnie, w 2006 r. otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

Foto Ireneusz Pobudkiewicz
Foto Ireneusz Pobudkiewicz
Foto Ireneusz Pobudkiewicz
Foto Ireneusz Pobudkiewicz
Foto Ireneusz Pobudkiewicz
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito