Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Wicemarszałek Koc spotkała się z księciem Radu

Wicemarszałek Senatu Maria Koc spotkała się 11 maja 2017 r. w Senacie z rumuńskim księciem Radu. Tematem spotkania były tradycyjnie ciepłe, a jednocześnie wielopoziomowe relacje między Polską a Rumunią.

Obecny podczas rozmowy był ambasador Rumunii w Polsce Ovidiu Dranga.

„Jestem dumny z tego, w jak modelowy sposób układa się nasza współpraca. Jej podstawą jest sympatia i przyjaźń, jaką Rumuni czują do Polaków. Obecnie, ale także w przeszłości dawaliśmy tego wielokrotnie dowody. Łączyło nas i łączy umiłowanie wolności, o którą oba narody musiały walczyć” – oświadczył książę Radu.  Zwrócił on uwagę na to, że Polska i Rumunia zawsze okazywały sobie solidarność i że mało jest przykładów takiej solidarności. Wręcz przeciwnie – jesteśmy świadkami egoizmu politycznego i braku odpowiedzialności.

„Rzeczywiście przyjaźnimy się od dawna. Wielokrotnie musieliśmy, i my i wy, walczyć o wolność, bo nie była ona nam dana raz na zawsze” – powiedziała wicemarszałek Senatu. Przypomniała nieocenioną pomoc Rumunii, kiedy po wybuchu drugiej wojny światowej otworzyła ona wspólną granicę dla dziesiątek tysięcy Polaków, którzy w ten sposób mogli uratować się przed niemieckim najeźdźcą. Dzięki temu wielu żołnierzy mogło przedostać się na Zachód, aby tam walczyć z Niemcami. Przypomniała także wspólnotę losów w czasach komunizmu, a także czas odzyskania wolności i budowy demokracji.   

„Ważne jest, abyśmy naszą przyjaźń wykorzystali dla dobrej przyszłości”- uważa Maria Koc. „Mamy intensywną współpracę regionalną, parlamentarną i gospodarczą, a także w dziedzinie bezpieczeństwa” – kontynuowała.  Wskazała na potencjał tkwiący w tym, że Polacy poszukują obecnie nowych kierunków turystycznych, co jest związane z niepewną sytuacją w krajach dotychczas tłumnie odwiedzanych przez naszych turystów w basenie Morza Śródziemnego.              

12 maja br. książę Radu odwiedzi Poznań, gdzie weźmie udział w  uroczystości związanej z przejęciem tradycji 57. Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii przez Batalion Logistyczny 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor – Muśnickiego.

Książę Radu Duda, 1960,  małżonek księżnej Małgorzaty, najstarszej córki króla Rumunii Michała I, sprawującej pieczę nad rumuńskim domem królewskim. Z wykształcenia aktor - ukończył Uniwersytet Sztuki Teatralnej i Filmowej w 1984 r. , w latach 1974-1999 rozwijał karierę artystyczną  w kraju i zagranicą. Odbył studia i kursy podyplomowe z zakresu obronności, bezpieczeństwa i zarządzania - Krajowe Kolegium Obrony (2002),  Kolegium George C. Marshall w Garmisch (2003) oraz John F. Kennedy School of Government Uniwersytetu w Harwardzie (2004). Pułkownik Armii Rumuńskiej (2005 ) i doktor nauk wojskowych (2006). Doradca króla Michała I od 2001 r., którego wspierał podczas oficjalnych wizyt w 1997 i 2002, promujących integrację Rumunii z NATO i UE. Odznaczony przez króla Wielkim Krzyżem Orderu Karola I (2007) i Wielkim Krzyżem Orderu Korony Rumunii (2011). Od 2001 r. wraz z małżonką reprezentuje rumuńską rodzinę królewską w licznych inicjatywach publicznych w kraju i zagranicą.

Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito