Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek Senatu rozmawiał z szefem parlamentu Węgier o współpracy bilateralnej

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 18 kwietnia 2017 r. spotkał się z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier  László Kövérem. Politycy rozmawiali o rozwoju współpracy polsko-węgierskiej.

Marszałek pogratulował gościowi, wręczonego chwilę wcześniej przez marszałka Sejmu,   Krzyża Komandorskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.  S. Karczewski podkreślił, że Senat jest opiekunem Polaków żyjących poza granicami i podziękował za tworzenie dobrych warunków do życia polskiej mniejszości na Węgrzech. Podkreślił, że stosunek władz węgierskich do  mniejszości można uznać za wzorcowy. Dodał, że przedstawicielka węgierskiej Polonii przy  parlamencie w Budapeszcie znalazła się w gronie Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu.

 László Kövér podziękował za odznaczenie. Podkreślił, że na Węgrzech żyje 12 mniejszości narodowych i, że ze wszystkimi państwo węgierskie ma dobre relacje. Dodał, że nie pamięta, by na przestrzeni ostatnich lat były jakiekolwiek problemy w relacjach z mniejszościami. Podkreślił, że jest to część węgierskiej strategii narodowej.

Zdaniem Kövéra, warto rozważyć w kontekście zbliżającej się 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej, w jakiej narracji organizować jej obchody. Marszałek Karczewski podkreślił, że może to być jeden z tematów, którym powinni zająć się eksperci polscy i węgierscy w ramach podpisanego właśnie porozumienia o współpracy strategicznej.

Marszałek Karczewski wskazał, że dobrym politycznym relacjom polsko-węgierskim towarzyszą dobre kontakty gospodarcze. Wyraził jednak przekonanie, że potencjał tej współpracy jest ogromny i należy go rozwijać.

Szef węgierskiego parlamentu zgodził się z marszałkiem, że nie są wykorzystane wszystkie możliwości rozwoju współpracy gospodarczej. Jego zdaniem warto w ramach Grupy Wyszehradzkiej zastanowić się nad rozwojem komplementarnych dziedzin gospodarki względem poszczególnych narodowych gospodarek, tak, by się wzajemnie wspierać i uzupełniać w regionie.

Politycy rozmawiali ponadto o przyszłości Unii Europejskiej i o unijnej polityce migracyjnej.

Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito