Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Wicemarszałek Czelej spotkał się z egipskim ministrem handlu i przemysłu

Wicemarszałek Senatu Grzegorz Czelej spotkał się 17 marca 2017 r. w Senacie z egipską delegacją, której przewodził minister handlu i przemysłu Tarek Kabil. Spotkanie poświęcone było możliwościom intensyfikacji szeroko pojętych relacji  gospodarczych.

W rozmowie uczestniczył ambasador Egiptu w Polsce Hosam Alkaweesh.

Wicemarszałek Czelej przypomniał,  że w tym roku obchodzimy 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami. Podkreślił, że Egipt jest dla Polski kluczowym partnerem w tej części świata. „Łączą nas wieloletnie bardzo serdeczne relacje, które mają konkretny wymiar w gospodarce i turystyce. Mam nadzieję, że obecna wizyta delegacji egipskiej także będzie owocna” – powiedział.

„Przyjechałem do Polski, abyśmy się wspólnie zastanowili, jak rozwijać nasze relacje inwestycyjne i handlowe. Wierzę bowiem, że nasze kraje mogą wzajemnie uzupełniać swój potencjał. Potrzebujemy technologii w wielu dziedzinach. Możemy ponadto razem inwestować nie tylko w Egipcie, ale i w innych krajach arabskich i afrykańskich” – zadeklarował minister Tarek Kabil. Według niego, w jego kraju rozpoczął się bardzo dynamiczny proces reform gospodarczych, możliwy dzięki temu, że władzę przejął i zaprowadził ład prezydent Abd al-Fattah as-Sisi.

Wicemarszałek Senatu wyraził nadzieję na zwiększenie obrotów gospodarczych między Polską a Egiptem, podkreślając, iż stabilizacja w Egipcie temu sprzyja. Wyjaśnił przy tym, że swoją rolę jako parlamentarzysty m.in. upatruje w tym, aby przenosić kontakty na wysokim poziomie politycznym piętro niżej – na poziom przedsiębiorstw. „Jako politycy możemy szkicować ramy, ale to przedsiębiorstwa je wypełniają. Byłem przedsiębiorcą, zanim zostałem politykiem -  i to doświadczenie ukształtowało mój punkt widzenia”  - powiedział.

Obaj politycy zwrócili uwagę na możliwości rozwoju współpracy uniwersyteckiej, zwłaszcza medycznej i w naukach ścisłych, a także w konkretnych dziedzinach gospodarki, takich jak rolnictwo, ochrona środowiska czy przemysł.   

Tarek Kabil, 1957, ukończył inżynierię mechaniczną na Uniwersytecie w Aleksandrii. Zajmował wysokie stanowiska w Abraaj Capital, PepsiCo International, Pepsi Cola Egipt, Procter & Gamble oraz Arab Petroleum Pipelines Co.

Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito