Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek Senatu do szefa MSZ Ukrainy: mam nadzieję, że wszystkie kwestie historyczne zostaną wyjaśnione

O przygotowaniach do VIII sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina, o dialogu dotyczącym historii oraz o zbliżających się obchodach  60. rocznicy powstania Wspólnoty Europejskiej rozmawiał  marszałek Senatu Stanisław Karczewski 15 marca 2017 r. z ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinem.

Marszałek poinformował ministra, że 27 marca w Warszawie odbędzie się VIII sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy. Powiedział, że parlamentarzyści z Polski, Litwy i Ukrainy rozmawiać będą m.in. nt. oceny stanu realizacji porozumień mińskich, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji, a także o ważnym  dla gospodarki i integracji regionu projekcie budowy Via Carpatia.

Minister Klimkin powiedział, że Ukraina przywiązuje dużą wagę do parlamentarnych kontaktów polsko-ukraińskich i wyraził nadzieję, że także podczas sesji wspólnego zgromadzenia parlamentarnego będzie miejsce na spotkania bilateralne. Jego zdaniem rolą parlamentów jest m.in. inspirowanie spokojnego, historycznego dialogu między obu narodami. Minister podkreślił, że ten unikalny format współpracy parlamentarnej Polski, Litwy i Ukrainy należy rozwijać. P. Klimkin podkreślił, że z polskim ministrem spraw zagranicznych rozmawiał również o kwestiach historycznych i możliwościach intensyfikacji tego dialogu.

Marszałek wyraził nadzieję, że wszystkie kwestie historyczne zostaną wyjaśnione. Dodał, że także w ramach trójstronnego Forum Parlamentarnego jest komisja ds. współpracy kulturowo-humanitarnej i na jej forum poruszane są sprawy historyczne. Marszałek poinformował gościa, że udaje się na spotkanie szefów parlamentów do Rzymu z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Podkreślił, że Unia Europejska to bardzo dobry projekt, który gwarantuje Europie bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne, pozwala na budowanie dobrobytu.

Minister życzył Polsce sukcesów na unijnym szczycie. Podkreślił, że dla Ukrainy jest bardzo ważne, by Polska odgrywała  kluczową rolę w Unii Europejskiej, bo to daje nadzieję, że Polska będzie reprezentowała interesy Ukrainy w Unii.

Politycy zgodzili się, że unijne spotkania rocznicowe w Rzymie nie przyniosą odpowiedzi na pytanie o przyszłość UE. Taka poważna rozmowa, ich zdaniem, będzie możliwa dopiero po nadchodzących wyborach  w Holandii, Francji i Niemczech.

Minister zaprosił marszałka Senatu do złożenia wizyty w Kijowie.  

Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito