Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Wystawa „Nasza polska Bośnia”

Marszałek Bogdan Borusewicz otworzył 8 lipca 2015 r. w Senacie wystawę „Nasza polska Bośnia”, poświęconą reemigracji Polaków z obecnej Bośni i Hercegowiny. Na przełomie XIX i XX w. na Bałkany wyjechali mieszkańcy ówczesnej Galicji, by po kilkudziesięciu latach powrócić do Polski. W latach 1946–47 ok. 18 tys. reemigrantów osiedliło się na terenie obecnego powiatu bolesławieckiego i stało się niezwykle charakterystyczną do dziś grupą o wspólnej tradycji i historii, kultywującą nadal obrzędy i folklor, będące mieszanką kultury dawnej Galicji, Bałkanów i Polski.

Otwierając wystawę, marszałek Senatu przypomniał, że na ówczesne ziemie odzyskane napływali ludzie z różnych stron przedwojennej Polski, m.in. Lwowa i Wołynia. Dobrowolnie osiedliła się tam też grupa Polaków z Bośni i Hercegowiny, którzy znaleźli się tam z własnej woli na przełomie XIX i XX w. Jak podkreślił, do dzisiaj kultywują oni tradycje zapoczątkowanej tam wspólnoty. W opinii marszałka wiedza o historii polskiej emigracji i tej dobrowolnej, i tej przymusowej wzbogaca. Zaznaczył, że Senat stara się tę wiedzę propagować.

Za zorganizowanie wystawy dziękował podczas uroczystości ambasador Bośni i Hercegowiny w Polsce Duško Kovačević.

Starosta bolesławiecki Dariusz Kwaśniewski uważa swój powiat za wyjątkowy dzięki reemigrantom z Bośni i Hercegowiny. Jak mówił, do dziś nieco inaczej się modlą, jedzą czy ubierają. Dlatego, podkreślił starosta, robimy wszystko, by zachować pamięć o ich historii. Temu m.in. służy ta wystawa podobnie, jak organizowane w powiecie bolesławieckim kolonie dla dzieci bośniackich, rewitalizacja polskich cmentarzy na terenie Bośni i Hercegowiny czy przypominanie o takich postaciach, jak zamordowany w 1943 r. przez czetników proboszcz Gumjery ksiądz Antoni Dujlović.

Inicjator pokazania tej wystawy w Senacie senator Jan Michalski podkreślił, że otwarcie wystawy to moment szczególny, kiedy mieszkańcy powiatu bolesławieckiego mogą być dumni ze swojego pochodzenia.

Na wystawę, zorganizowaną przez Komisję Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, składa się kilkanaście plansz ze zdjęciami przypominającymi m.in. mieszkańców i ważne wydarzenia z życia polskich wsi pierwszej połowy XX w. w Bośni, polskie kaplice i kościoły, które powstawały na tych terenach zaraz po osiedleniu się Polaków. Zdjęcia przypominają, czym trudnili się Polacy, a także ich udział w partyzantce podczas II wojny światowej.

Ekspozycję przygotowały starostwo powiatowe w Bolesławcu, Stowarzyszenie „Koło Chłopa” oraz Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko-Bałkańskiej „Koło” w 120. rocznicę wysiedlenia Polaków i 70. rocznicę ich reemigracji na tereny obecnego powiatu bolesławieckiego.

Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito