Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasadorem Niemiec

9 czerwca 2020 r. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się z Ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec Rolfem Nikelem. Spotkanie odbyło się z inicjatywy ambasadora RFN, który kończy swoją sześcioletnią misję dyplomatyczną w Polsce.

Marszałek podziękował ambasadorowi za jego zaangażowanie w kształtowanie relacji polsko -niemieckich, nieustanne dbanie o dialog z władzami RP oraz wysiłek, który włożył w poszukiwanie nowych możliwości współpracy między Niemcami i Polską.

Obaj rozmówcy zgodzili się, że przyszłość stosunków polsko-niemieckich powinna opierać się o integrację europejską, a wspólne działanie na rzecz jedności UE jest tym, czego oczekują społeczeństwa obu krajów. Dostrzegli również potrzebę koordynacji z Francją w formacie Trójkąta Weimarskiego.

Marszałek Senatu i ambasador RFN rozmawiali także o potrzebie wzmocnienia europejskiej niezależności przemysłowej, gdyż pandemia COVID-19 uwidoczniła słabości w tym obszarze. Ambasador podkreślił, że działania w tym zakresie będą podejmowane w trakcie nadchodzącego przewodnictwa Niemiec w Radzie UE. Marszałek wskazał, że hasło tego przewodnictwa „Razem wzmocnijmy Europę” ilustruje oczekiwania formułowane w wielu parlamentach narodowych państw członkowskich, także w Senacie RP.

Rozmówcy uznali, że niezaprzeczalnym osiągnięciem, o które należy dbać, jest model sąsiedztwa Polski i Niemiec, którego podstawą są swobody unijnego rynku wewnętrznego. Korzyści płynące z tego modelu są widoczne na obszarze obu państw, w szczególności w województwach i landach przygranicznych, gdzie polskie i niemieckie podmioty gospodarcze na co dzień uzupełniają się w podejmowanej działalności.

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki i Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel potwierdzili zainteresowanie dalszą współpracą między Senatem RP i Bundesratem RFN.

Spotkanie Marszałka RP z...
Spotkanie Marszałka RP z...
Spotkanie Marszałka RP z...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito