Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Okrągły stół na temat prac nad ustawą o wyborach prezydenckich

Przedstawiciele wszystkich ugrupowań parlamentarnych wzięli udział w rozmowach na temat prac nad ustawą, dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich, które miało miejsce w Senacie we wtorek, 19 maja. Spotkanie w formule okrągłego stołu odbyło się na zaproszenie Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego oraz Wicemarszałków Senatu i było  kontynuacją rozmów, które odbyły się w Sejmie w ubiegłym tygodniu.

Senatorowie i posłowie dyskutowali na temat ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. Ustawą tą zajmuje się teraz Senat, w czwartek 21 maja rozpatrzą ją senackie komisje: Ustawodawcza, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Jak powiedział po spotkaniu Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki, uczestnicy spotkania zgodzili się, że wybory prezydeckie muszą wypełniać kryteria demokratyczne i wyrażać rzeczywistą wolę narodu, a nie tej czy innej opcji politycznej. W wypowiedzi dla SenatTV Marszałek Grodzki podkreślił, że mandat prezydenta, wybranego w wyborach mieszanych – w lokalach wyborczych i korespondencyjnie – nie może być kwestionowany, a do zaprzysiężenia nowej głowy państwa musi dojść 6 sierpnia, w dniu w którym kończy się kadencja obecnego prezydenta. Marszałek zaznaczył, że w ustawie jest kilka zapisów, dotyczących m.in. finansowania nowych kandydatów,  zbierania przez nich podpisów czy roli ministra zdrowia, co do których wciąż istnieją rozbieżności. "Zostały podjęte konsultacje po to, by jak najszybciej wypracować dobry finalny produkt, który będziemy mogli odesłać do Sejmu z nadzieją, że przynajmniej niektóre poprawki senackie zostaną przyjęte" – powiedział Marszałek Senatu.

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka w rozmowie z dziennikarzami oceniła rozmowy jako bardzo dobre. „Wszystkim nam zależy na tym, by w Polsce odbyły się demokratyczne, powszechne i równe wybory, w których prezydent zostanie wybrany w głosowaniu tajnym, tak by nikt nie miał wątpliwości, że prezydent Rzeczypospolitej ma legitymację społeczeństwa i narodu” – podkreśliła. Zaznaczyła jednocześnie, że podczas rozmów zarysowały się także rozbieżności. "Wydaje nam się, że kwestią nie do zmiany, biorąc pod uwagę stanowisko przedstawicieli PiS, jest termin wyborów i jednak przyzwyczajamy się do tego, że będzie to data 28 czerwca. Biorąc pod uwagę tę datę, która tu dzisiaj padała, będziemy musieli rozmawiać na temat tej ustawy, ponieważ data wyborów determinuje pewne czynności związane z procesem wyborczym" – podkreśliła wicemarszałek. "Warto byłoby, gdyby pani marszałek Witek przedstawiła chociaż zarys kalendarza wyborczego" – dodała.

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk powiedział dziennikarzom, że po spotkaniu są na stole pisemnie sformułowane, precyzyjne poprawki Lewicy. Jak dodał, te poprawki jeszcze w najbliższych dniach będą w Senacie dyskutowane. Wyraził nadzieję, że na czwartkowym posiedzeniu trzech komisji dojdzie do kolejnego kompromisu, który "przybierze postać głosowania". Jak zaznaczył,  termin posiedzenia plenarnego Senatu jest jeszcze nadal niepewny, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to termin przyszłotygodniowy.

W rozmowach w Senacie uczestniczyli Marszałek Izby prof. Tomasz Grodzki, Wicemarszałkowie: Gabriela Morawska-Stanecka, Marek Pęk i Michał Kamiński. Klub Koalicji Obywatelskiej reprezentowali senator Aleksander Pociej i poseł Robert Kropiwnicki. Z klubu Prawa i Sprawiedliwości w rozmowach wzięli udział posłowie Przemysław Czarnek i Marek Suski, z Lewicy – posłowie Anna Maria Żukowska, Krzysztof Gawkowski, Krzysztof Śmiszek i Adrian Zandberg, z Koalicji Polskiej – poseł Stanisław Tyszka, a z koła Konfederacji – posłowie Krzysztof Bosak i Janusz Korwin-Mikke.

Okrągły stół na temat prac...
Okrągły stół na temat prac...
Okrągły stół na temat prac...
Okrągły stół na temat prac...
Okrągły stół na temat prac...
Okrągły stół na temat prac...
Okrągły stół na temat prac...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito