Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

List Marszałka Senatu RP do Marszałek Sejmu RP

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki zaapelował do Marszałek Sejmu, by izba niezwłocznie zajęła się senackim projektem zmian w ustawie, dotyczącej walki z koronawirusem. W liście do Elżbiety Witek Marszałek Senatu zadeklarował jednocześnie jak najszybsze podjęcie przez Senat prac nad ustawami, dotyczącymi walki z  epidemią, które będą przyjęte na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

W liście, wystosowanym do Marszałek Sejmu w piątek, 20 marca br.,  Marszałek Grodzki przypomniał, że 13 marca br. Senat przyjął i skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Jak zaznaczył Marszałek, to projekt, którego podjęcie Senat zapowiedział zaraz po tym, jak w poczuciu odpowiedzialności za sytuację w Ojczyźnie, Izba przyjęła bez poprawek pierwszą rządową ustawę w tej sprawie. „Widząc jej niedoskonałości, dostrzegane także przez rząd, zapowiedzieliśmy przygotowanie zmiany w najszybszym możliwym czasie, z uwagi na konieczność skutecznej walki z koronawirusem oraz skutkami medycznymi, społecznymi i gospodarczymi epidemii” – podkreślił Marszałek i zwrócił uwagę, że mimo upływu tygodnia, dokument ten nie ma jeszcze nadanego numeru druku sejmowego i nie jest planowany do włączenia do porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu. „Takie podejście wydaje się kompletnie niezrozumiałe w świetle presji czasowej, która ciąży na nas wszystkich w obecnym trudnym okresie” – napisał Marszałek Grodzki i zaznaczył, że projekt jest poświęcony w całości praktycznym aspektom praktycznym walki z epidemią na które czekają Polacy – zasiłkom rodzinnym, ulgom dla przedsiębiorców, czy pomocy dla personelu medycznego.

W liście do Elżbiety Witek Marszałek Senatu RP zaapelował, aby bezzwłocznie włączyć projekt senacki do prac sejmowych i by jego założenia mogły zostać poddane normalnej pracy legislacyjnej. „Informuję, iż Senat RP jest przeciwny wszelkim opóźnieniom procesu legislacyjnego związanego z walką z epidemią koronawirusa, gdyż sytuacja bezwzględnie wymaga, aby parlament – w trosce o zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt Narodu – wypełniał swoją rolę legislacyjną sprawnie i szybko. Deklaruję jak najszybsze podjęcie przez Senat prac nad ustawami, dotyczącymi walki z  epidemią, które będą przyjęte na najbliższym posiedzeniu Sejmu” – napisał prof. Tomasz Grodzki.

 

realizacja: Ideo powered by: CMS Edito