Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek Senatu: będziemy monitorować realizację ustawy ws. koronawirusa

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki zapowiedział, że izba będzie monitorować realizację przepisów ustawy dotyczącej walki z epidemią koronawirusa. "Będziemy - jako senatorowie - bardzo dokładnie monitorować realizację tej ustawy, dlatego, że ona powinna być podjęta szybko, ale zawiera zapisy, które niektórzy nazywają wątpliwymi konstytucyjnie czy zagrażającymi swobodom obywatelskim” – podkreślił Marszałek Senatu w oświadczeniu, wygłoszonym do mediów. Izba zajmuje się dziś przygotowaną przez rząd ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Przed posiedzeniem Senatu Marszałek Grodzki powiedział dziennikarzom,  że mimo wątpliwości wokół tej ustawy zostanie ona przyjęta ze względu na sytuację epidemiologiczną. „Liczę, że da ona władzy możliwość do wykazania się lepszą sprawnością” - podkreślił Marszałek Senatu. Dodał, że ma nadzieję, że przyczyni się ona także do tego, by Polska była lepiej przygotowana do walki z koronawirusem. „Liczę, że ta ustawa i jej realizacja pozwoli na unikanie takich ambarasujących sytuacji, że ktoś w samolocie wypełnia druk, którego nie ma kto odebrać, że jednym się mierzy temperaturę, a innym nie; że w jednym miejscu są środki dezynfekcyjne, a gdzie indziej ich nie ma. To niedobrze świadczy o sprawności państwa i liczę, że ta ustawa da władzy możliwość do wykazania się lepszą sprawnością" - powiedział Marszałek Grodzki.

Prof. Tomasz Grodzki zaznaczył że Senat w związku z sytuacją związaną z koronawirusem postanowił działać szybko. Podkreślił, że mamy do czynienia z "potencjalnie niebezpieczną epidemią". Wyraził nadzieję, że przygotowana przez rząd specustawa pozwoli wykorzystać wskazane w niej narzędzia w sposób, który "będzie służył dobru i zdrowiu nas wszystkich". „Będziemy to monitorować, będziemy się temu przyglądać, jak rząd i władza korzysta z ogromnych uprawnień, które daje ta ustawa i nie jest wykluczone, że Senat na następnym posiedzeniu zainicjuje inicjatywę ustawodawczą, która szczególnie kontrowersyjne zapisy ustawy będzie próbowała zmodyfikować" - oświadczył Marszałek Senatu.
 

 

Marszałek Senatu: będziemy...
Marszałek Senatu: będziemy...
Marszałek Senatu: będziemy...
Marszałek Senatu: będziemy...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito