Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka przyjęła niemieckich eurodeputowanych z SPD

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka przyjęła 5 marca 2020 r.  niemieckich eurodeputowanych z SPD. Parlamentarzyści rozmawiali o ostatnich sukcesach lewicy w Niemczech, o kondycji polskiej lewicy, o przyszłości Polski, a także transformacji energetycznej naszego kraju w kontekście osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

W skład niemieckiej delegacji wchodzili posłowie do PE  Jens Geier i Evelyn Gebhardt.

Wicemarszałek Senatu wyraziła zadowolenie z coraz bardziej intensywnych kontaktów z niemieckimi parlamentarzystami. Podkreśliła, że to normalne w sytuacji, gdy lewica, po czterech latach nieobecności, powróciła do polskiego parlamentu. Złożyła  gratulacje SPD w związku ze zwycięstwem partii w wyborach landowych do Senatu Hamburga.

Poseł Jens Geier pytał o kondycję polskiej lewicy.

W ocenie wicemarszałek lewica w Polsce umacnia się. Sukcesem jest to, że w ostatnich wyborach „Wiosna” przyciągnęła młodych ludzi, których trudno zainteresować polityką. Wyraziła zadowolenie, że następuje proces jednoczenia lewicy: SLD i Wiosny. Poinformowała, że powstał już statut partii, która nazywa się „Nowa Lewica”. Niebawem odbędą się wybory władz.

Poseł Jens Geier podkreślił, że niemieccy posłowie co roku przyjeżdżają do Polski m.in. w ramach programu przygotowanego przez Fundację Friedricha Eberta. Zaznaczył, że interesują się rozwojem sytuacji w Polsce.

Według wicemarszałek  przyszłość Polski zależy od tego, kto zwycięży w wyborach prezydenckich. Wyraziła przekonanie, że strategia polskiego rządu zostanie zbudowana po tych wyborach. Wyjaśniła, że obecnie w Senacie większość ma opozycja, która poprawia ustawy, stara się tłumaczyć ludziom proces legislacyjny, ale poprawki Senatu są odrzucane przez Sejm. Dodała, że w Senacie nie ma zgody na stanowienie prawa, które godzi w wartości europejskie i prawa człowieka.

W ocenie wicemarszałek, jeśli w wyborach zwycięży obecny prezydent w odniesieniu do relacji z UE nastąpi złagodzenie kursu w kwestii polityki klimatycznej. Podkreśliła, że największym problemem są ogromne koszty transformacji energetycznej – wycofania się z energetyki opartej  na węglu. Dodała, że na Śląsku korzysta się z niemieckich wzorców restrukturyzacji kopalń i rekultywacji terenu.  Zdaniem wicemarszałek Morawskiej-Staneckiej jest duża przestrzeń do współpracy polsko-niemieckiej w dziedzinie energetyki, inwestycji, IT, budowaniu gospodarki zamkniętego obiegu.

Parlamentarzyści zgodzili się co do tego, że wpływ na wybory może mieć rozwój epidemii w Europie wywołanej koronawirusem, a także zagrożenie nową falą imigrantów, któremu jak najszybciej UE powinna zaradzić. 

Spotkanie wicemarszałek...
Spotkanie wicemarszałek...
Spotkanie wicemarszałek...
Staneckiej z eurodeputowanymi...
Spotkanie wicemarszałek...
Staneckiej z eurodeputowanymi...
Staneckiej z eurodeputowanymi...
Staneckiej z eurodeputowanymi...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito