Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Spotkanie Marszałka Senatu RP i przewodniczącego Bundesratu

- To, że mimo okrucieństw i tragedii wojny relacje polsko-niemieckie są tak dobre, to cud normalności, który nie zdarzyłby się bez pracy kilku pokoleń Polaków i Niemców – powiedział Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki po spotkaniu z przewodniczącym Bundesratu,  Dietmarem Woidke. „Ten cud normalności to dar i jesteśmy wdzięczni, że Polska wyciągnęła do nas rękę” – powiedział przewodniczący izby wyższej niemieckiego parlamentu.

Jak powiedział Marszałek Grodzki, obaj rozmówcy byli zgodni, że fundamenty demokracji, poszanowanie godności człowieka, wolność, praworządność i trójpodział władzy są nienaruszalne i niezbędne, aby pozostać w rodzinie krajów wolnego świata.

W rozmowach gość Marszałka Grodzkiego interesował się między innymi reformą sądownictwa i ustawami sądowymi, nad którymi w ubiegłym tygodniu pracował Senat. Prof. Tomasz Grodzki poinformował przewodniczącego Woidke o przebiegu prac legislacyjnych w Senacie oraz o szerokich konsultacjach, jakie poprzedziły podjęcie decyzji o odrzuceniu ustawy w całości. Dietmar Woidke podkreślił, że sądy i wymiar sprawiedliwości są gwarantem praworządności i odpowiadają za funkcjonowanie demokracji. „Jeśli sądy przynależą do rządu, to nie należą już do ludzi” - zaznaczył przewodniczący Bundesratu.

Obaj rozmówcy zgodzili się, że stosunki polsko-niemieckie są coraz lepsze. Marszałek Grodzki zwrócił jednak uwagę na problemy we wzajemnych relacjach - jak budowa gazociągu Nord Stream 2 czy kłopoty z nauczaniem języka polskiego jako języka mniejszości w niektórych landach niemieckich. Przewodniczący Woidke przyznał, że postawa strony polskiej w sprawie gazociągu między Rosją a Niemcami powinna być przez Niemcy uwzględniona. „Powinniśmy szukać drogi, by rozwiać te obawy i tu inicjatywa powinna wyjść od rządu federalnego” – powiedział. Dodał, że konsultacje w tej sprawie są ważne także dlatego, by nie powstało wrażenie, że Rosja i Niemcy wchodzą w szczególne relacje i że Niemcy będą uzależnione od rosyjskiej energetyki.

Rozmowy Marszałka Senatu i przewodniczącego Bundesratu dotyczyły także współpracy energetycznej, w tym odnawialnych źródeł energii oraz zmian klimatycznych. Dietmar Woidke podkreślił, że wzrost i rozwój ekonomiczny nie są sprzeczne z ochroną klimatu, a Tomasz Grodzki zapewnił, że Bundesrat znajdzie w Senacie sojusznika na rzecz wprowadzania zielonego ładu w Europie.  

W rozmowach poruszono także kwestie połączeń kolejowych między Polską a Niemcami – w tym między rodzinnym Szczecinem Marszałka Grodzkiego a Berlinem. Modernizacja tej linii kolejowej po niemieckiej stronie wciąż napotyka opóźnienia, a jak nadmienił Marszałek Grodzki połączenie to byłoby niezwykle korzystne zarówno dla osób pracujących po obu stronach granicy jak i dla turystów czy miłośników kultury. Mówiono także o inwestycjach ekonomicznych, takich jak fabryka samochodów elektrycznych w Niemczech w pobliżu granicy z Polską.

Tomasz Grodzki i Dieter Woidke zgodzili się, że choć Senat i Bundesrat pełnią w swoich krajach odmienne role, to jako drugie izby parlamentów mają fundamentalne znaczenie nie tylko w stanowieniu prawa, ale także w utrzymywaniu wzajemnych relacji na szczeblu parlamentarnym i sąsiedzkim między Polską i Niemcami.

Szef Bundesratu, który jest jednocześnie premierem Branderburgii, składa w środę, 22 stycznia, oficjalną wizytę w Polsce. Jest to jego pierwsza wizyta zagraniczna po objęciu urzędów i jak podkreślał, wybrał Warszawę nieprzypadkowo.  „Z Polską łączą nas bardzo dobre stosunki, nie tylko miedzy Bundesratem i Senatem, łączy nas nie tylko dobre, sąsiedztwo ale także prawdziwa przyjaźń– mówił Dietmar Woidke podczas wspólnego z Marszałkiem Grodzkim spotkania z dziennikarzami.

 

 

Spotkanie Marszałka Senatu RP...
Spotkanie Marszałka Senatu RP...
Spotkanie Marszałka Senatu RP...
Spotkanie Marszałka Senatu RP...
Spotkanie Marszałka Senatu RP...
Spotkanie Marszałka Senatu RP...
Spotkanie Marszałka Senatu RP...
Spotkanie Marszałka Senatu RP...
Spotkanie Marszałka Senatu RP...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito