Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek Senatu o spotkaniu z Nancy Pelosi: rozmowa ludzi, którzy podzielają podobne wartości

- To była rozmowa ludzi, którzy podzielają podobne wartości - powiedział Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki po spotkaniu w Krakowie z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Nancy Pelosi. We wpisie na portalu społecznościowym Marszałek dodał, że spotkanie było inspirujące i ważne. " Podkreśliliśmy siłę i trwałość sojuszu naszych narodów opartego o wartości i fundamentalne zasady demokratyczne" - zaznaczył Tomasz Grodzki.

Jak powiedział Marszałek dziennikarzom, rozmowa z przewodniczącą Izby Reprezentantów to był dialog nie tylko mniejszego alianta z silnym aliantem, nie tylko mniejszego partnera z największym mocarstwem świata, ale przede wszystkim  rozmowa ludzi, którzy dzielą podobne wartości: poszanowanie demokracji, praw człowieka, praworządności, godności każdej istoty ludzkiej i różnorodności poglądów. "Krótko mówiąc: poszanowanie demokracji w jej najlepszym, najzdrowszym wydaniu" – podkreślił Marszałek Grodzki. Dodał, że rozmowa dotyczyła także „fundamentów demokracji, jakim jest poszanowanie różnorodności ludzi i różnych poglądów: lewicowych, prawicowych, centrowych, ale spierających się w ramach demokracji, a nie poza jej ramami". „To zostało bardzo mocno podkreślone” – zaakcentował.

Jak powiedział prof. Grodzki tematem rozmów były także relacje polsko-amerykańskie. "Wyraziliśmy zadowolenie ze zniesienia wiz po długim procesie dochodzenia do tego radosnego faktu" – powiedział Marszałek Senatu.

Tomasz Grodzki podkreślił, że wizyta Pelosi w Polsce miała półprywatny charakter, a wieczorne spotkanie na lotnisku wojskowym w Krakowie-Balicach było robocze.

Ze strony polskiej obok Marszałka Senatu w rozmowach uczestniczyli także przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i UE Bogdan Klich oraz jego zastępca Marcin Bosacki, a także  były ambasador Polski w USA, Ryszard Schnepf. Po zakończeniu rozmów delegacji Marszałek Grodzki i przewodnicząca Pelosi rozmawiali jeszcze w cztery oczy.

Przed południem Marszałek Senatu wraz z przewodniczącą Izby Reprezentantów oraz Marszałek Sejmu złożył kwiaty przy Ścianie Straceń obok Bloku 11 na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. „W miejscu przemysłowego uśmiercania niewinnych, odartych z godności ludzi trudno znaleźć słowa oddające grozę tej tragedii. Trzeba aktywnie działać, aby nigdy więcej taki dramat się nie powtórzył” – napisał potem Marszałek na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Spotkanie Marszałka Senatu z...
Spotkanie Marszałka Senatu z...
Spotkanie Marszałka Senatu z...
Spotkanie Marszałka Senatu z...
Spotkanie Marszałka Senatu z...
Spotkanie Marszałka Senatu z...
Spotkanie Marszałka Senatu z...
Spotkanie Marszałka Senatu z...
Spotkanie Marszałka Senatu z...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito