Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek Senatu: efekty reformy wymiaru sprawiedliwości odwrotne od zamierzonych

Głosowanie nad zmianami w ustawach sądowych to było starcie cywilizacyjne, którego panie i panowie senatorowie byli całkowicie świadomi – ocenił Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki komentując odrzucenie przez Izbę uchwalonych w Sejmie przepisów. Jak powiedział „ta ustawa przypomina gaszenie pożaru poprzez polewanie ognia benzyną".
W rozmowie z dziennikarzami Marszałek zauważył, że w Senacie wykonane zostało mnóstwo pracy, konsultacji i opinii zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jak podkreślił „debata i wysłuchanie przedstawicieli rządu były bardzo intensywne”. Zwrócił także uwagę, że trzeba reformować wymiar sprawiedliwości, tak jak trzeba reformować ochronę zdrowia. „Co do tego byłem zgodny w rozmowie z panem prezydentem Andrzejem Dudą” – przypomniał prof. Grodzki, jednak, jak zaznaczył, w jego ocenie po czterech latach reformowania wymiaru sprawiedliwości, efekty są odwrotne od zamierzonych – oczekiwanie na proces jest dłuższe, opłaty sądowe są wyższe, sędziowie zarzuceni są mnóstwem administracyjnej pracy, którą mogliby spokojnie wykonać pracownicy niższego rzędu.
W ocenie Marszałka w całej sprawie nie chodziło tylko o ustawy sądowe. "To było pewne starcie cywilizacyjne, panie i panowie senatorowie byli tego całkowicie świadomi i dlatego podjęli taką, a nie inną decyzję” – ocenił. Jak podkreślił, jeżeli wyroki przestaną zapadać w sądach, a zaczną zapadać za drzwiami gabinetów politycznych, to znaczy, że „uczyniliśmy wielki krok w kierunku Białorusi”.
Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki poinformował także, że podpisał dokumenty do prezydenta, premiera i marszałek Sejmu informujące o odrzuceniu ustaw sądowych.

Senat zdecydował w piątek w głosowaniu o odrzuceniu w całości nowelizacji ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Za odrzuceniem ustawy zagłosowało 51 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej za odrzuceniem noweli opowiedziały się senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Zmiany w ustawach sądowych zakładają m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów". Nowela wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

Stanowisko Senatu rozpatrzy teraz Sejm. Jak podkreślił Marszałek, jeśli Sejm odrzuci decyzję Senatu, wszystko będzie w rękach prezydenta.

 

Marszałek Senatu: efekty...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito