Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Spotkanie Marszałka Senatu z Prezydentem RP

Jako „poważną i rzeczową, w dobrej atmosferze” określił Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki swoją rozmowę z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Obaj politycy spotkali się w Pałacu Prezydenckim w środę, 15 stycznia br. w związku z pracami Senatu nad nowelizacją ustaw sądowych. W wypowiedzi dla dziennikarzy po spotkaniu Marszałek zaznaczył, że szczegóły tej rozmowy pozostaną między nim a prezydentem. Zwrócił uwagę, że dobrze się dzieje, gdy prezydent i marszałek rozmawiają ze sobą na tematy ważne dla polskiego państwa".
Pytany, czy ta rozmowa będzie miała wpływ na dalsze procedowanie ustawy, Marszałek Senatu podkreślił, że prezydent monitoruje proces legislacyjny dotyczący tych przepisów. "I zapewne bardzo roztropnie podejdzie do kształtu tej ustawy, w jakimkolwiek ona przyjdzie do pana prezydenta, gdy przyjdzie jego kolej" - zaznaczył Grodzki. "Natomiast myśmy rozmawiali dość szeroko, bardzo rzeczowo" – podkreślił. Jak zauważył „obie strony zgodziły się,  że wymiar sprawiedliwości wymaga reformy, natomiast pozostaje pytaniem, w jakim kierunku ta reforma ma się dokonywać”. Według prof. Grodzkiego że prezydent monitoruje proces legislacyjny dotyczący ustawy, ale nie będzie w niego ingerował do czasu, gdy ustawa trafi do jego podpisu.

Podczas bieżącego posiedzenia Senat zajmuje się nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona między innymi odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów". Nowela wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

realizacja: Ideo powered by: CMS Edito