Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

List Komisarz Rady Europy do Marszałka Senatu

Komisarz Rady Europy Dunja Mijatović w liście do Marszałka Senatu zwróciła się o odrzucenie w całości procedowanej w Izbie ustawy w sprawie zmian w sądownictwie. List został przekazany Marszałkowi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w piątek, 10 stycznia, wcześniej jednak został przez resort upubliczniony.

-Bardzo się cieszę, że pani komisarz Mjatović podziela opinię Senatu, że ta ustawa, nad którą w tej chwili pracujemy, do niczego się nie nadaje – powiedział Marszałek Tomasz Grodzki w rozmowie z dziennikarzami. Wyraził jednocześnie zdziwienie, że resort spraw zagranicznych upublicznił treść listu do niego zanim jeszcze on jako adresat się z nim zapoznał. „Do mnie to pismo dotarło później niż było upublicznione" – podkreślił Marszałek.

Profesor Tomasz Grodzki skrytykował jednocześnie wypowiedzi przedstawicieli rządu, że wizyta delegacji Komisji Weneckiej jest nieoficjalna i nieformalna. Opinię taką przedstawił między innymi wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w liście do przedstawicieli Komisji Weneckiej. "W ten sposób pan minister dezawuuje komisję, w której sam zasiada" - zauważył marszałek Senatu. Dodał, że opinia Komisji Weneckiej w sprawie nowelizacji ustaw sądowych będzie najwcześniej w środę lub w czwartek w przyszłym tygodniu.
Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, przyjechała do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. W czwartek, 9 stycznia spotkała się z Marszałkiem Senatu oraz przedstawicielami demokratycznej większości w Senacie oraz z przedstawicielami senackiej opozycji.

Nowelizacja ustaw sądowych, uchwalona w Sejmie 20 grudnia ub.r., wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów". Nowela wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN.

Senat zajmie się zmianami w ustawach sądowych na posiedzeniu w dniach 15-17 stycznia.

 

List komisarz Rady Europy do...
List komisarz Rady Europy do...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito