Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek Grodzki: opinia Komisji Weneckiej w przyszłym tygodniu

- Dostaliśmy obietnicę, że opinia Komisji Weneckiej w sprawie ustaw sądowych będzie wydana w trybie pilnym i powinna dotrzeć do Polski w środę lub czwartek przyszłego tygodnia - oświadczył Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki po spotkaniu z przedstawicielami Komisji, które odbyło się w czwartek, 9 stycznia w Senacie. W spotkaniu wzięli także udział Wicemarszałkowie Izby Gabriela Morawska-Stanecka i Michał Kamiński a także Przewodniczący Komisji Praworządności, Praw Człowieka i Petycji Aleksander Pociej oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, Bogdan Klich.

W oświadczeniu wygłoszonym do mediów po spotkaniu z przedstawicielami Komisji Weneckiej Marszałek Senatu poinformował, że przewodniczący delegacji obiecał wydanie opinii w sprawie procedowanych w Senacie ustaw w trybie pilnym. Powinna ona dotrzeć do Polski w środę lub czwartek przyszłego tygodnia, po to – jak podkreślił Marszałek - aby panie i panowie senatorowie mogli się z nią zapoznać . Prof. Grodzki przypomniał, że Senat będzie zajmował się ustawami na posiedzeniu w dniach 15-17stycznia. Marszałek  zaznaczył,  że Komisja wydaje opinie, które "oczywiście nie są wiążące". „My nadrabiamy to, czego nie zrobił Sejm, to znaczy prowadzimy w czasie, który jest nam dany  maksymalnie szerokie konsultacje" – dodał Marszałek Senatu. Podkreślił, że Jak mówił, podczas spotkania z przedstawicielami Komisji Weneckiej "wymieniliśmy mnóstwo detalicznych uwag". "Był to niezwykle intensywny, konkretny, rzekłbym nawet szczegółowy dialog z przedstawicielami Komisji Weneckiej" – oświadczył Marszałek Grodzki.

Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, przyjechała w czwartek do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. Przedstawiciele Komisji spotkali się także z reprezentacją senatorów Prawa i Sprawiedliwości .

Nowelizacja ustaw sądowych, uchwalona w Sejmie 20 grudnia ub.r., wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów". Nowela wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN.

Marszałek Grodzki: opinia...
Marszałek Grodzki: opinia...
Marszałek Grodzki: opinia...
Marszałek Grodzki: opinia...
Marszałek Grodzki: opinia...
Marszałek Grodzki: opinia...
Marszałek Grodzki: opinia...
Marszałek Grodzki: opinia...
Marszałek Grodzki: opinia...
Marszałek Grodzki: opinia...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito