Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Spotkanie Marszałka Senatu z ambasador Słowenii

Kontakty międzyparlamentarne między Polską i Słowenią, a także senackie prace nad ustawami sądowymi były tematami rozmowy Marszałka Senatu, prof. Tomasza Grodzkiego i ambasador Słowenii,Bożeny Forsztnaricz-Boroje. Pani ambasador złożyła Marszałkowi wizytę kurtuazyjną we wtorek, 7 stycznia.

Pani ambasador poinformowała Marszałka o rozmowie telefonicznej z Przewodniczącym Rady Państwowej Alojzem Kovscą, który zadeklarował chęć kontynuowania regularnych kontaktów międzyparlamentarnych z Senatem RP. Marszałek potwierdził, że dobre relacje pomiędzy bliskimi sobie krajami nie są zależne od wyborów dokonywanych w polityce wewnętrznej i podzielił się swoimi doskonałymi wrażeniami z pobytu w Słowenii w związku z udziałem w 26 European Conference on General Thoracic Surgery [XXVI Konferencji Europejskiego Towarzystwa Torakochirurgów] w maju 2018 roku.  

Marszałek Grodzki poinformował ambasador Słowenii o przebiegu prac legislacyjnych Senatu nad ustawą o ustroju sądów. Marszałek wyjaśnił, że podjęta współpraca z ekspertami zagranicznymi, w tym członkami Komisji Europejskiej i Komisją Wenecką, pozwoli wyjaśnić, które z proponowanych zmian naruszają prawo unijne i których uchwalenie ich byłoby po prostu niebezpieczne dla Polski. Marszałek zwrócił również uwagę, że ekspresowe przyjmowanie ustaw w ciągu czterech lat tylko spowolniło działanie sądów w Polsce. Podkreślił, że rolą Senatu jest dbanie o jakość stanowionego prawa. 

Podczas spotkania omówiono także aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie, zwracając uwagę, że obie główne strony rysującego się konfliktu w znacznym stopniu wydają się być powodowane własną sytuacją wewnętrzną.  

 

 

Spotkanie Marszałka Senatu z...
Spotkanie Marszałka Senatu z...
Spotkanie Marszałka Senatu z...
Spotkanie Marszałka Senatu z...
Spotkanie Marszałka Senatu z...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito