Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek Senatu w Parlamencie Europejskim

- Polski Senat będzie całkowicie otwarty na współpracę z Parlamentem Europejskim -zapowiedział 4 grudnia 2019 r. Marszałek Senatu, prof. Tomasz Grodzki po spotkaniu w Brukseli z Przewodniczącym PE, Davidem Sassolim.  Podczas spotkania Marszałek zaprosił przewodniczącego PE do złożenia wizyty w Senacie.W rozmowach z przewodniczącym PE towarzyszył Marszałkowi Senatu także przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, senator Bogdan Klich.

„Cieszę się, że z panem przewodniczącym znaleźliśmy wspólny język w odniesieniu do wartości, które dzielimy: praworządności, przyzwoitości ,przestrzegania reguł prawnych i konieczności utrzymania i rozszerzania współpracy europejskiej” – powiedział Marszałek Grodzki podczas wspólnego z przewodniczącym PE oświadczenia dla mediów. Ocenił, że rozmowa z Davidem Sassolim była konstruktywna i owocna. „Udało się nie tylko poruszyć tematy ważne dla naszych krajów, ale przede wszystkim dla Europy. Rozmawialiśmy o sprawach klimatycznych, o budżecie Unii Europejskiej, ale także o problemach migracyjnych” – mówił Tomasz Grodzki. Wyraził także nadzieję, ze polscy posłowie do PE odegrają znaczącą rolę w konstruowaniu budżetu UE, „który zawsze jest trudny w momencie narodzin, ale zwykle każdy znajdzie w nim cos satysfakcjonującego”. 

Marszałek Senatu wyraził nadzieję, że jego wizyta w Parlamencie Europejskim jest „wizytą otwarcia” i wyraził nadzieję na kolejne spotkania, bo jest jeszcze wiele tematów, które zapewne w następnych spotkaniach będzie można poruszać – jak chociażby zagadnienia medyczne, które jak podkreślił, są mu szczególnie bliskie.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, David Sassoli określił spotkanie z Marszałkiem Senatu jako przyjemne i konstruktywne. „Mamy wspólne priorytety, by wzmocnić nasze systemy demokratyczne, zwłaszcza demokrację w Europie, umieszczając w centrum siłę naszych parlamentów. W Europie dyskutuje się o procesie reform i bardzo ważny będzie udział parlamentów krajowych w tym procesie" – podkreślił. Wśród tematów rozmów szef PE wymienił także początek nowej kadencji Parlamentu Europejskiego, plan budżetu UE, a także sprawy Zielonego Ładu, które uznał za priorytetowe i mogące pozwolić krajom takim jak Polska kontynuować marsz ku równowadze i standardom dotyczącym kwestii uzależnienia od węgla.

Marszałek Tomasz Grodzki zaprosił przewodniczącego Sassoliego do złożenia wizyty w Senacie oraz do odwiedzenia jego rodzinnego Szczecina. W rozmowach z przewodniczącym PE towarzyszył Marszałkowi Senatu także przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, senator Bogdan Klich.

Marszałek Senatu spotkał się...
Marszałek Senatu z wizytą w...
Marszałek Senatu z wizytą w...
Marszałek Senatu spotkał się...
Marszałek Senatu spotkał się...
Marszałek Senatu spotkał się...
Marszałek Senatu spotkał się...
Marszałek Senatu spotkał się...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito