Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Zakończenie 31. Międzynarodowej Parafiady z udziałem senatora Żaryna

W Warszawie 12 lipca 2019 r. odbyła się gala zakończenia 31. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży. Senator Jan Żaryn w imieniu marszałka Senatu odczytał list skierowany do uczestników, wolontariuszy i organizatorów, a także wręczał nagrody zwycięzcom Parafiady.

„Serdecznie gratuluję wszystkim zwycięzcom i wszystkim zwycięskim zespołom. Niech ten Parafiadowy duch pozostanie w Waszych sercach na co dzień. Niech w życiu każdego z Was nie tylko raz do roku, w czasie Parafiadowych zmagań, w czasie igrzysk i obozów, ale każdego dnia będzie czas i miejsce na Parafiadową triadę i niech zasada fair play będzie znakiem rozpoznawczym każdej Waszej aktywności” – napisał w liście Stanisław Karczewski. Marszałek podkreślił, że także „dzięki Parafiadzie młodzież polska z zagranicy ma okazję do nawiązywania kontaktów, które z czasem być może przerodzą się w przyjaźnie, z młodzieżą z Polski. Z pewnością w trakcie pobytu tutaj odkrywacie, jak wiele Was łączy. Połączyła Was nie tylko zabawa czy współzawodnictwo w dyscyplinach sportowych i artystycznych. Połączyło Was coś o wiele ważniejszego: zjednoczyliście Wasze serca i umysły w modlitwie o pokój na świecie, co w związku z rosnącą liczbą dramatycznych wydarzeń staje się ogromnym wyzwaniem naszych czasów”.

„W imieniu własnym i wszystkich senatorów chcę Państwa zapewnić, że bardzo doceniamy ogrom Państwa pracy, dzięki której z roku na rok coraz więcej młodych ludzi otrzymuje wspaniały dar formacji w duchu Parafiady, a także możliwość odwiedzenia Ojczyzny swoich przodków, spotkania z rówieśnikami z Polski” – tak marszałek podziękował organizatorom w liście. "Dlatego cieszymy się, że Senat RP ma swój skromny udział w tym dziele, udzielając wsparcia na miarę swoich możliwości"- dodał marszalek Karczewski. 

W tegorocznej parafiadzie wzięło udział ok. 1500 młodych ludzi z Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji i Niemiec. W dniach 7-12 lipca rywalizowali oni w 13 dyscyplinach i 16 konkurencjach, m.in. lekkoatletyce, pływaniu, turniejach piłki nożnej, koszykowej i siatkowej. W ramach parafiady odbyły się także warsztaty oraz konkursy: wiedzy, plastyczne i wokalne, a także przeglądy teatralne. Młodzież zwiedzała także muzea i miejsca związane z historią Warszawy.

Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody zwycięzcom zawodów sportowych oraz puchary dla najwszechstronniejszych reprezentacji – krajowej i polonijnej. Uczestnicy warsztatów zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne i teatralne.

Twórcą idei parafiady był ojciec Józef Joniec z zakonu pijarów, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Jej program oparty jest na antycznej triadzie: stadion – teatr – świątynia i obejmuje aktywności o charakterze sportowym, kulturalnym i formacyjnym.

Zakończenie 31....
Zakończenie 31....
Zakończenie 31....
Zakończenie 31....
Zakończenie 31....
Zakończenie 31....
Zakończenie 31....
Zakończenie 31....
Zakończenie 31....
Zakończenie 31....
Zakończenie 31....
Zakończenie 31....
Zakończenie 31....
Zakończenie 31....
Zakończenie 31....
Zakończenie 31....
Zakończenie 31....
Zakończenie 31....
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito