Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Życzenia marszałka Senatu z okazji Świąt Bożego Narodzenia

 


Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy,

         W ten szczególny, wigilijny wieczór zwracam się z serdecznymi życzeniami do Polonii i Polaków  żyjących poza granicami kraju.  Polska o Was nie zapomina.  Polska jest Wam wdzięczna za przywiązanie do Polskości. Zaszczytną funkcją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej jest podtrzymywanie więzi z Polakami za granicą oraz dbałość o polskie dziedzictwo poza granicami kraju.  W miarę możliwości staramy się to czynić coraz lepiej.

        Boże Narodzenie to święto nadziei.  Człowiek zachowuje nadzieję nawet w chwilach najtrudniejszych.  Krzysztof Kamil Baczyński pisał w mrokach okupacji, w wierszu „Kolęda”, by do Pana trafił ten zgubiony, i ten co się oczu podnieść boi i ten, który bez nadziei czeka.

       A więc nadzieja żyła, nawet w czasach bez nadziei, kiedy setki tysięcy Polaków wojna rozrzuciła po całym świecie.  Wspólna z bliskimi Wigilia, wspólne kolędowanie rodziło zawsze nadzieję na lepsze czasy i na lepsze życie.  Bo Bóg się dla nas wszystkich rodzi.

       Dziś żyjemy w czasach szczęśliwych.  Czasach pokoju w Europie oraz szybkiego rozwoju naszego kraju, a jednocześnie w czasach nadziei na Polskę uczciwą i nowoczesną, z której dumni mogą być wszyscy nasi Rodacy, i ci w Polsce i ci którzy mieszkają za granicą. W nadchodzącym roku nadarza się nam wspaniała okazja, żeby zbudować wspólnotę narodową ponad granicami i ponad podziałami, bo obchodzić będziemy 100-lecie niepodległości Polski. Zapraszam wszystkich rodaków w kraju i za granicą do wspólnego świętowania.

     Gdziekolwiek jesteśmy, Cicha Noc, Święta Noc jednoczy nas wokół betlejemskiego żłóbka.  Zapomnijmy o waśniach i swarach, spójrzmy na siebie życzliwie, i słowami Bożego księdza Jana Twardowskiego:

Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
W noc szczęśliwego rozwiązania,
By wszystko się nam rozplątało,
Węzły, konflikty, powikłania.

Tego życzę polskim rodzinom w kraju i poza jego granicami, tego życzę Polsce.

Foto: Przemysław Cebula /...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito