Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek Senatu zapewnił o wsparciu unijnych i euroatlantyckich aspiracji Gruzji

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 18 grudnia 2017 r. spotkał się z przewodniczącym parlamentu Gruzji Irakli Kobachidze. Marszałek zapewnił gościa, że Polska wspiera unijne i euroatlantyckie aspiracje Gruzji. Wyraził przekonanie, że Porozumienie o Partnerstwie Strategicznym, które zostanie dziś zawarte w Sejmie między marszałkami Sejmu i Senatu a przewodniczącym parlamentu Gruzji przyczyni się do wzmocnienia relacji między obu państwami.

Szef gruzińskiego parlamentu przebywa w Polsce wraz z delegacją na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. W niedzielę politycy zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego i złożyli wieńce przed pomnikiem ku czci gruzińskich oficerów kontraktowych służących w Wojsku Polskim w czasie II Wojny Światowej.

Przewodniczący Irakli Kobachidze wyraził przekonanie, że zacieśnienie współpracy międzyparlamentarnej wpłynie na zacieśnienie więzi między obu państwami. Podkreślił, że oba państwa łączy wspólna historia i wartości, na których są zbudowane. Według przewodniczącego parlamentu Gruzji  dyplomacja parlamentarna odgrywa dużą rolę w stosunkach bilateralnych. Zaznaczył, że Gruzja jest bardzo zmotywowana, żeby pogłębić relacje z Polską.

Według marszałka Karczewskiego także po stronie polskiej jest determinacja do wzmocnienia dwustronnych relacji. Dodał, że w stosunkach między obu państwami ważną rolę odgrywają osobiste kontakty i te kontakty między parlamentarnymi grupami przyjaźni polsko-gruzińskiej i gruzińsko-polskiej są bardzo dobre. Marszałek przyznał, że oba kraje łączy umiłowanie wolności i suwerenności. Podziękował szefowi gruzińskiego parlamentu za uczestnictwo w Szczycie Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej, który odbył się wiosną tego roku w polskim parlamencie i zaprosił na kolejny – przyszłoroczny.

Politycy rozmawiali także o współpracy gospodarczej, kulturalnej, naukowej. Zgodzili się, że istnieje ogromny potencjał do rozwoju współpracy we wszystkich tych dziedzinach. Wyrazili też nadzieję, że otwierane nowe połączenia lotnicze między Gruzją  a Polską dadzą impuls do rozwoju relacji między obu państwami. Mówili, że ruch turystyczny z Polski do Gruzji w ostatnim czasie wzrósł czterokrotnie.

Przewodniczący parlamentu Gruzji podkreślił, że jego kraj zainteresowany jest doświadczeniami Polski w zakresie decentralizacji państwa. „Polska ma doświadczenie w przeprowadzaniu reformy samorządowej i Gruzini chcieliby skorzystać z tego doświadczenia” – mówił I. Kobachidze. Dodał, że widzi w tej materii pole do współpracy z polskim parlamentem. Zaproponował ponadto współpracę między urzędnikami z kancelarii  parlamentów obu państw.

Marszałek powiedział, że Polska chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami w zakresie swoich starań o członkostwo w UE i NATO, a także w zakresie reformy samorządowej. Zaznaczył, że to właśnie Senat był inicjatorem ustaw samorządowych. S. Karczewski zachęcał też, by młodzi ludzie z Gruzji podejmowali studia w polskich wyższych szkołach, które oferują kursy w języku angielskim.

Politycy rozmawiali ponadto o reformach w służbie zdrowia, w obu państwach.

Wizyta przewodniczącego...
Wizyta przewodniczącego...
Wizyta przewodniczącego...
Wizyta przewodniczącego...
Wizyta przewodniczącego...
Wizyta przewodniczącego...
Wizyta przewodniczącego...
Wizyta przewodniczącego...
Wizyta przewodniczącego...
Wizyta przewodniczącego...
Wizyta przewodniczącego...
Wizyta przewodniczącego...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito