Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski

"Jestem dumny z tego, że mieszkam w kraju, którym żywo interesują się historycy z prawie całego świata" - tymi słowami marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwrócił się do uczestników III Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, który w dniach 11-14 października 2017 r. odbywa się w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. "Jesteście państwo naszymi przyjaciółmi, ambasadorami naszej ojczyzny" - dodał marszałek.

W czasie pierwszego dnia Kongresu Stanisław Karczewski wręczył brytyjskiemu historykowi Robertowi I. Frostowi z University of Aberdeen, nagrodę "Pro Historia Polonorum" za opracowanie pt. "The Oxford History of Poland - Lithuania, vol. 1". Nagroda pieniężna w wysokości 20 000 złotych - w tym roku ufundowana przez marszałka Senatu - przyznawana jest corocznie autorom najlepszych książek historycznych, opisujących historię Polski lub naszej części Europy oraz jej związków z Polską, wydanych w języku obcym. 

Odbierając nagrodę z rąk Stanisława Karczewskiego, prof. Frost przyznał, że pisał tę książkę z zamiarem zrozumienia historii Polski. "Dobry historyk zadaje pytanie, choć nie zawsze znajduje odpowiedzi. Ja w swojej książce też  starałem się zadawać pytania, ale nie zawsze znajdowałem na nie odpowiedzi” – mówił laureat.

W Kongresie Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski w Krakowie bierze udział 250 prelegentów z 37 państw, którzy w 25 sejsach omówią fenomen historii dawnej Polski. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji kongresu jest "Dawna Rzeczpospolita: historia-pamięć-dziedzictwo".  Patronat Honorowy nad Kongresem sprawuje Marszałek Senatu.

 

Kongres Zagranicznych Badaczy...
Kongres Zagranicznych Badaczy...
Kongres Zagranicznych Badaczy...
Kongres Zagranicznych Badaczy...
Kongres Zagranicznych Badaczy...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito