Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Senator Kopiczko na uroczystości z okazji drugiej rocznicy utworzenia Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady

Senator Małgorzata Kopiczko, przewodnicząca Komisji ds. Polityki Społecznej i Polityki Kulturalnej Zgromadzenia Parlamentarnego Litwy, Polski i Ukrainy, wzięła udział 5 października 2017 r. w Lublinie w obchodach drugiej rocznicy utworzenia Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady.

Podczas uroczystości Brygada otrzymała sztandar oraz imię hetmana wielkiego Konstantego Ostrogskiego, który dowodził polsko-litewskimi wojskami w zwycięskiej bitwie z armią moskiewską pod Orszą w 1514 r.

„Cieszy mnie niezmiernie, że właśnie podczas obecnych obchodów rocznicowych w Lublinie, ten znamienny symbol upamiętniający nasze zwycięskie braterstwo zostanie przekazany” – napisał marszałek Senatu Stanisław Karczewski w liście odczytanym przez senator Kopiczko. Marszałek przekazał także „gratulacje oraz życzenia sukcesów w szkoleniu, gotowości i współdziałaniu w ramach trójnarodowej brygady”.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada (LITPOLUKRBRIG) składa się z ponad 4000 żołnierzy, którzy na co dzień stacjonują w swoich jednostkach macierzystych. Jej dowództwo znajduje się w Lublinie. 28 marca br. Zgromadzenie Parlamentarne Litwy, Polski i Ukrainy zdecydowało o nadaniu brygadzie patrona i proporca, w związku z osiągnięciem przez nią gotowości bojowej.

archiwum...
archiwum...
archiwum...
archiwum...
archiwum...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito