Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Spotkanie wicemarszałka Seweryńskiego z przedstawicielami Szwajcarsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej

Wicemarszałek Senatu Michał Seweryński spotkał się 4 października 2017 r. w Senacie z przedstawicielami Szwajcarsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej. Rozmawiano o współpracy gospodarczej, o coraz większym potencjale Polski dla inwestorów zagranicznych oraz o rosnącym znaczeniu edukacji zawodowej.

Marszałek Seweryński mówił, że inwestorzy zagraniczni znajdują w Polsce dobre warunki. „Inwestorzy zagraniczni, którzy już są w Polsce potwierdzają, że jesteśmy krajem dającym perspektywy na rozwój biznesu. Jesteśmy krajem z wysoką kulturą techniczną i potencjałem technologicznym, z solidnymi pracownikami. Mamy uczelnie, które kształcą specjalistów na najwyższym poziomie. Ponadto mamy duży rynek.” – powiedział wicemarszałek. Zaznaczył, że jednym z atutów jest także poczucie bezpieczeństwa. „Polska jest krajem bezpiecznym. To jest oaza bezpieczeństwa.” – podkreślił.

Przewodniczący Szwajcarsko - Polskiej Grupy Parlamentarnej Gerhard Pfister zaznaczył, że Polska jest dobrym miejscem dla inwestorów, co dostrzegło już wiele firm szwajcarskich, które uruchomiły tu swoje zakłady. Mówił, że o dużym potencjale kraju decyduje nie tylko możliwość wytwarzania tutaj produktów wysokiej jakości lecz także wysoka kultura pracy, dostępność terenów inwestycyjnych i stabilne prawo. Dlatego wiele kolejnych firm chciałoby zainwestować w Polsce zarówno w zakłady produkcyjne, jak i w kapitał ludzki poprzez wspieranie kształcenia zawodowego i tworzenie nowych miejsc pracy, w których młodzi ludzie mogliby zdobywać doświadczenie.

Wicemarszałek Seweryński mówił, że w Polsce dostrzegana jest potrzeba wprowadzenia zmian w kształceniu zawodowym, tak aby osoby decydujące się na ten rodzaj edukacji mogły zdobyć kompetencje poszukiwane na rynku pracy. Jest to jednym z priorytetów reformy polskiego szkolnictwa. Wicemarszałek Senatu zaznaczył, że mają zostać wprowadzone rozwiązania, które sprawdziły się w innych krajach. Zdaniem Michała Seweryńskiego, chcąc ulepszyć nasz system kształcenia zawodowej powinniśmy poznać doświadczenia takich krajów jak Szwajcaria, by brać z niej przykład.

Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito