Narzędzia:

Zapowiedzi

6 września 2005 r.

6 września 2005

6 września 2005 r. w Tarnowie wicemarszałek Jolanta Danielak otworzyła 13. Światowe Forum Mediów Polonijnych. Podczas uroczystości wicemarszałek Senatu powiedziała:

W imieniu marszałka Senatu RP prof. dr hab. Longina Pastusiaka, oraz własnym, pragnę gorąco podziękować za zaproszenie do Tarnowa.

Już po raz trzynasty spotykają się tu przedstawiciele władz lokalnych, samorządowych, świata gospodarki, biznesu, kultury i nauki z przedstawicielami mediów polonijnych i polskich z całego świata. Jest to jedyna w swoim rodzaju okazja do spotkania tak wielu znakomitych przedstawicieli środowisk dziennikarskich polonijnej prasy, radia i telewizji.

Pragnę wyrazić głęboką radość z faktu, iż także w bieżącym roku zaszczyt otwarcia kolejnego, XIII Światowego Forum Mediów Polonijnych oraz spotkania z Państwem stał się moim udziałem.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, jako tradycyjny opiekun Polonii
i Polaków za granicą, zawsze wspierał Rodaków rozproszonych po świecie. Tempo, w jakim zmienia się społeczne i gospodarcze oblicze świata, zmusza nas do poszukiwania nowych form współpracy, adekwatnych do potrzeb środowisk polskich i polonijnych w świecie, opartych na zasadach partnerstwa. Władze Senatu przywiązują dużą wagę do stałego poszerzania wiedzy o aktualnych problemach nurtujących naszych Rodaków żyjących za granicą. Nie trzeba podkreślać, jak istotną rolę odgrywacie Państwo w tym zadaniu. Ciąży na Was jednocześnie ogromna odpowiedzialność za przekazywanie obrazu Polski milionom naszych rodaków żyjących poza granicami Ojczyzny. Państwa praca w ogromnym stopniu określa siłę ich więzi z Polską, z jej tradycją, obyczajem, kulturą i przede wszystkim językiem.

Wypełnianie dziennikarskiej misji to także sposobność prezentacji aktywności środowisk polskich i polonijnych z krajów, które Państwo tu reprezentujecie.

Dzięki Waszej pracy, dzięki Waszym codziennym kontaktom z przedstawicielami naszych krajowych mediów opinia publiczna w Polsce i poza nią jest na bieżąco informowana o sprawach dla Was istotnych, o ważnych wydarzeniach, a czasem o skomplikowanym położeniu, w jakim znalazła się polska mniejszość narodowa w danym czasie.

Pragnę mocno podkreślić, że troską Senatu było zawsze, aby środowiska polskie otrzymywały pomoc od władz kraju osiedlenia oraz aby ich prawa jako mniejszości narodowych były respektowane, zgodnie z normami międzynarodowymi.

Obserwacja z tej perspektywy rozwoju sytuacji wokół demokratycznie wyłonionych władz Związku Polaków na Białorusi, wokół tytułów prasowych wydawanych przez tę organizację społeczną budzi i musi budzić sprzeciw. Senat dał wyraz swemu stanowisku w uchwale podjętej w dniu 28 lipca 2005 roku, a dotyczącej sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi.

W dokumencie stwierdza się wyraźnie:

(...)W ostatnim czasie władze Białorusi, naruszając prawa człowieka, zwiększyły zakres i stopień represji wobec wielu Polaków tam mieszkających, szczególnie wobec członków i działaczy Związku Polaków na Białorusi.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka i stosowanych przez władze Republiki Białoruś szykan i represji w stosunku do mniejszości polskiej skupionej w Związku Polaków na Białorusi i jego władz wyłonionych w demokratycznych wyborach w marcu br.(...)”

W sprawach ważnych dla Polaków w kraju i poza granicami władze Państwa Polskiego mówią jednym głosem.

Dziś wolna, demokratyczna Polska, należąca do rodziny europejskiej, to kraj ciągłych przemian, rozwoju, kraj wielkich aspiracji. Tę prawdę winniście Państwo przekazywać jak najrzetelniej, jak najlepiej potraficie. Wsparcie mediów polonijnych i polskich za granicą jest niezwykle istotne dla budowania pozytywnego wizerunku naszej wspólnej Ojczyzny i stanowi jeden z priorytetów polityki Senatu wobec polskiej diaspory w świecie w obecnej, V kadencji.

Wiele racji przyznać należy norweskiemu antropologowi Thomasowi Eriksenowi: żyjemy w erze informacji, poddani presji czasu, którą uczony nazywał tyranią chwili. Wobec dynamicznego rozwoju procesu komunikacji w wymiarze globalnym dziennikarstwo staje się prawdziwą sztuką. Sztuką nie tylko wyboru, ale również - co może ważniejsze - kreacji.

Rola mediów w kształtowaniu światopoglądu i moralności społeczeństwa określana jest jako kluczowa. Źródłem obrazu świata, jaki powstaje w świadomości każdego z nas, jest rodzina, szkoła oraz przekaz medialny, za którego kształt Państwo jesteście odpowiedzialni. Dlatego tak ważne jest, aby prasa, radio, telewizja i pozostałe media elektroniczne w rzetelny sposób promowały te cechy i wartości, które od początku naszej cywilizacji stanowią o jej sile i jakości. Ufam, że i w Państwa pracy znajdą one poczesne miejsce.

Dziś na tej sali zgromadzili się przedstawiciele mediów polonijnych i polskich z całego świata. Reprezentujecie Państwo nie tylko najróżniejsze środowiska, ale też różne warsztaty dziennikarskie i różny sposób podejścia do informacji. Dlatego dobrze, że istnieje takie forum, na którym możecie Państwo wymieniać doświadczenia, doskonalić warsztat i zawiązywać przyjaźnie.

Pragnę podziękować z tego miejsca Organizatorom Forum za podjęcie po raz kolejny tej cennej inicjatywy, za przygotowanie jak zwykle bogatej oferty programowej tym razem prezentującej region śląski.

Słowa uznania kieruję do zgromadzonych tu dziennikarzy, za ogromną pracę na rzecz promocji pozytywnego wizerunku Polski i Polaka w krajach Waszego osiedlenia.

Życzę Państwu wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz wielu sukcesów w pracy na rzecz naszej wspólnej Ojczyzny.

Tegoroczne, 13. Światowe Forum Mediów Polonijnych odbywało się w dniach 5-12 września br. Jego tematem była rola mediów polonijnych w tworzeniu kontaktów środowiskowych i utrzymywaniu więzi z krajem oraz promocja Polski w świecie. Tegorocznym tematem wiodącym była perspektywa europejska regionu śląskiego w XXI wieku: przemysł, kultura, turystyka.

Organizatorem forum, w którym wzięło udział około 150 dziennikarzy z 24 krajów, było Małopolskie Forum Współpracy z Polonią, a współorganizatorem i partnerem strategicznym Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych w Katowicach.