Narzędzia:

Zapowiedzi

14 sierpnia 2005 r.

14 sierpnia 2005

14 sierpnia 2005 r., w 25. rocznicę rozpoczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej, marszałek Longin Pastusiak wziął udział w uroczystości odsłonięcia siedmiu murales. W uroczystości uczestniczyła także wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka oraz przedstawiciele lokalnych władz. Murales (obrazy ścienne malowane farbami) namalowane na filarach wiaduktu przy ul. Okopowej, stanowiącego jeden z głównych węzłów komunikacyjnych Gdańska, przedstawiają wydarzenia strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., m.in. zawiązanie się komitetu strajkowego, stoczniową drukarnię, rozmowy z komisją rządową oraz podpisanie Porozumień Sierpniowych. Cykl zamyka obraz ukazujący obalenie muru berlińskiego. Autorami murales jest dwóch gdańskich artystów: stypendysta College of Art w Londynie Piotr Szwabe oraz absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Tomasz Zabrocki. Inspiracją do wykonania murales były archiwalne zdjęcia z sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej. Przy wyborze fotografii pomagał artystom organizator strajku Bogdan Borusewicz. Murales będzie można oglądać mniej więcej przez 6-7 lat; tyle bowiem wynosi trwałość farb użytych przez malarzy.

Tego samego dnia marszałek L. Pastusiak wziął udział w prezentacji dorobku projektu wagon.lublin.pl. Wzięli w niej udział uczestnicy wydarzeń z Sierpnia'80 - Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek, Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Bogdan Lis. Na prezentacji była też obecna wicepremier I. Jaruga-Nowacka. Obecne władze "Solidarności" reprezentował m.in. szef związku Janusz Śniadek.

Wagonem kolejowym o nazwie wagon.lublin.pl podróżowali po Polsce młodzi wolontariusze (studenci, dziennikarze i artyści) - uczestnicy projektu, którzy zbierali świadectwa o protestach robotniczych z lipca i sierpnia 1980 roku. Wagon, który stanął na bocznicy Stoczni Gdańskiej, nieopodal historycznej Sali BHP, wyruszył w swoją trasę 17 lipca br. z Lublina. W lipcu 1980 roku wybuchł tam strajk w lokomotywowni PKP. Na swojej trasie wagon.lublin.pl zatrzymał się w 17 miejscowościach, gdzie w 1980 r. odbywały się protesty robotnicze, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Świnoujściu, Szczecinie, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Kielcach, Białymstoku. Zbierano relacje uczestników Sierpnia'80 o ich indywidualnych przeżyciach związanych z Solidarnością oraz pamiątki z tego okresu.