Narzędzia:

Zapowiedzi

20 lipca 2005 r.

20 lipca 2005

Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu wymieniono poglądy na temat istotnych spraw i problemów, jakie komisja, w celu ich kontynuacji, powinna przekazać senatorom VI kadencji.

W dyskusji wskazano na potrzebę uchwalenia nowego prawa prasowego i nowelizacji prawa autorskiego. Zdaniem senatorów, niezbędna wydaje się także nowa ustawa o instytucjach artystycznych, uwzględniająca dokonane w Polsce zmiany ustrojowe, a także opracowanie karty praw artysty działającego w warunkach wolnego rynku i na własny rachunek (obejmującej literatów, plastyków, kompozytorów itp.).

Ponadto senatorowie za niezbędne uznali stałe wspieranie ze środków budżetu centralnego programów rewitalizacji miast o szczególnych wartościach historycznych, a także troskę i kontrolę w ustawach budżetowych środków finansowych przeznaczonych na ochronę i konserwację zabytków. Jak wskazywano, uregulowania wymagają także przepisy pozwalające na odpisy podatkowe tym wszystkim mecenasom i sponsorom prywatnym, którzy chcą łożyć na instytucje kulturalne i przedsięwzięcia artystyczne.

Za istotną kwestię uznano ponadto potrzebę dalszego wzrostu środków budżetowych na średnie i wyższe szkolnictwo artystyczne, a także opiekę nad kulturą środowisk lokalnych.

W dyskusji wskazywano również na potrzebę kontynuowania przeciwdziałania prywatyzacji poszczególnych programów lub całości Polskiego Radia i Telewizji Polskiej SA, a także wspierania przedsięwzięć zmierzających do odpolitycznienia mediów, zwłaszcza telewizji publicznej. Niezbędne, zdaniem senatorów, jest emitowanie w sieciach kablowych kanału tematycznego "Kultura" telewizji publicznej oraz utworzenie nowego kanału edukacyjnego.

Zaproponowano także ogłoszenie pod patronatem Senatu RP roku języka ojczystego oraz rozszerzenia uprawnień Rady Języka Polskiego.

Postulowano powołanie przez ministra kultury ogólnopolskiego tygodnika, apolitycznego, poświęconego literaturze i sztuce, dofinansowywanego z budżetu państwa.

Jak stwierdzano, doświadczenia V kadencji wskazują, że komisja nie ma wpływu na prywatne środki przekazu w Polsce. Zasadne zatem wydawałoby się zmodyfikowanie nazwy komisji i zakresu je działania. Do rozważenia przedstawiono propozycję przekształcenia Komisji Kultury i Środków Przekazu w Komisję Kultury i Komunikacji Społecznej.

Ustalono, że na kolejnym posiedzeniu, 28 lipca br., senatorowie przyjmą Notę pro memoria, w której zawrą wskazywane w dyskusji problemy.