Narzędzia:

Zapowiedzi

15 lipca 2005 r.

15 lipca 2005

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy - Karta Nauczyciela.

Na temat ustawy, będących projektem komisyjnym, wypowiadał się wiceminister polityki społecznej Cezary Miżejewski. Wysłuchano także uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Zapoznano się z opinią Ewy Tomaszewskiej z Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Zmiany zaproponowane w nowelizacji zmierzały do uelastycznienia standardów ustawowych wymaganych w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku oraz modyfikowały zasady udzielania dotacji na dofinansowanie zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego z zakresu pomocy społecznej.

Ustawa przewidywała, że pracownicy socjalni zatrudnieni w samorządowych placówkach pomocy społecznej, pracujący w terenie (chodzący na interwencje, przeprowadzający wywiady środowiskowe) otrzymają dodatek miesięczny do wynagrodzenia w wysokości 250 zł. Jak poinformował wiceminister C. Miżejewski, kwota przewidziana na dodatki to 52 mln zł rocznie. Pieniądze będę pochodziły z dotacji budżetowej na finansowanie ośrodków pomocy społecznej. Zapis ten był zgodny z propozycją rządową zawartą w projekcie ustawy o zawodzie pracownika socjalnego, któremu nie został nadany bieg z powodu upływu kadencji.

Ponadto nowela uelastycznia standardy techniczne dotyczące m.in. metrażu, liczby łazienek i toalet wymagane w tych placówkach. Ustawa o pomocy społecznej z marca 2004 przewidywała konieczność osiągnięcia standardów do maja 2005; nowelizacja przesuwa ten termin do końca grudnia 2006. Wydłużony okres dostosowawczy dotyczy jedynie warunków lokalowych, nie obejmuje standardów opieki czy rehabilitacji (muszą zostać osiągnięte w pierwotnym terminie). Placówki nie spełniające standardów lokalowych otrzymają czasowe zezwolenia na działalność.

W noweli określono również, że przewidywany termin oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej wynosiłby ponad trzy miesiące, osobę - na jej wniosek - będzie można skierować do innej placówki, położonej jak najbliżej jej miejsca zamieszkania, jeśli czas oczekiwania na miejsce w niej jest krótszy.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia opowiedziała się za wprowadzeniem 2 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy - Karta Nauczyciela. Na sprawozdawcę wybrano senator Krystynę Sienkiewicz.

W kolejnym punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrywano ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Ustawę, która była projektem rządowym, rekomendował senatorom wiceminister polityki społecznej C. Miżejewski. O jej przyjęcie bez poprawek apelowała przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet senator Dorota Kempka. Wprowadzenie poprawek sugerowało natomiast senackie biuro legislacyjne.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia 5 głosami, przy 2 wstrzymujących się, odrzuciła wniosek o przyjęcie ustawy o pomocy społecznej bez poprawek. Akceptację komisji uzyskały natomiast poprawki zgłoszone przez senator Alicję Stradomską, zbieżne ze zmianami postulowanymi przez biuro legislacyjne. Ustalono, ze przyjęcie ustawy o pomocy społecznej wraz z zaakceptowanymi zmianami zarekomenduje izbie senator A. Stradomska.

Kolejną rozpatrywaną regulacją była ustawa o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Nowelizację rekomendował senatorom wiceminister zdrowia Zbigniew Podraza. Ponadto swoje opinie przedstawili Anna Tasak z Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Ładysław Nekanda-Trempka z Naczelnej Rady Lekarskiej, Zdzisław Bujas z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Mariola Guzenda z Forum Związków Zawodowych.

Rozpatrywana nowelizacja dotyczyła m.in. organizacji kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz lekarzy i lekarzy dentystów, wykonywania nadzoru nad organizatorami kształcenia, prowadzenia indywidualnej praktyki przez pielęgniarkę, położną, lekarza i lekarza dentystę, jak również praktyki grupowej oraz niektórych kwestii dotyczących uznawania uprawnień pielęgniarek, położonych, lekarzy i lekarzy dentystów w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

W dyskusji propozycję wprowadzenia poprawek do rozpatrywanej nowelizacji zgłosił senator Mirosław Lubiński. W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia postanowiła zaproponować Senatowi trzy zmiany, zgodne z wnioskiem senatora. Ustalono, że stanowisko komisji zarekomenduje Izbie senator M. Lubiński.

Ponadto Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrywała ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.

Informację na temat ustawy, która była projektem rządowym, przedstawił wiceminister zdrowia Z. Podraza. Ponadto wypowiadali się dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania narkomanii Piotr Jabłoński oraz przewodniczący Zespołu ds. Strategii Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2006-2010 prof. Jerzy Mellibruda.

Rozpatrywana nowelizacja była kompleksową regulacją kwestii środków odurzających, substancji psychotropowych i ich prekursorów oraz przeciwdziałania używaniu tych substancji do celów innych niż medyczne i naukowe. W ustawie wprowadzono nowe regulacje dotyczące kwestii instytucjonalnych związanych z przeciwdziałaniem narkomanii, a także pewne nowe regulacje wynikające z obowiązku dostosowania polskich przepisów do prawa unijnego.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia zaproponowała Senatowi wprowadzenie ponad dwudziestu poprawek do rozpatrywanej nowelizacji. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator A. Stradomską.

Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o lecznictwie uzdrowiskowym i uzdrowiskach oraz o gminach uzdrowiskowych.

Ustawę uchwalono na podstawie projektu poselskiego. Projekt określa zasady i warunki prowadzenia i finansowania lecznictwa uzdrowiskowego, nadzór nad lecznictwem uzdrowiskowym oraz zasady uznawania określonego obszaru gminy za uzdrowisko.

Po zapoznaniu się z opinią o ustawie przedstawioną przez wiceministra zdrowia Z. Podrazę, a także z uwagami biura legislacyjnego, senatorowie, ze względu na pilny tryb pracy nad ustawą, w głosowaniu postanowili nie zgłaszać do niej żadnych zastrzeżeń. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży w imieniu komisji senator Zdzisław Jarmużek.