Narzędzia:

Zapowiedzi

28 czerwca 2005 r.

28 czerwca 2005

Tematem posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi była sytuacja na rynku zbóż w Polsce.

Senatorowie zapoznali się z informacją przedstawioną przez wiceprezesa Agencji Rynku Rolnego Stanisława Stańkę. W 2005/06 powierzchnia zasiewów zbóż będzie zbliżona do ubiegłorocznej i wyniesie około 7,9 mln ha. Dobre przezimowanie roślin i sprzyjające warunki pogodowe w okresie wegetacji, przy założeniu przeciętnych warunków meteorologicznych w dalszym okresie pozwalają szacować, że produkcja zbóż wyniesie 26-27 mln ton, tj. powyżej średniej z ostatnich lat, ale będzie o około 10% niższa niż w rekordowym 2004 roku. Pomimo tego, a także zakładanego wzrostu zużycia paszowego w drugiej połowie br. w wyniku odbudowy pogłowia trzody chlewnej i dobrej koniunktury na rynku drobiu, w dalszym ciągu pozostanie nadwyżka zbóż w wysokości około 1 mln ton.

W opinii ARR, na sytuację rynkową w sektorze zbóż w sezonie 2005/06 będzie miała wpływ wysokość zbiorów, poziom zużycia zbóż na paszę, wysokość zapasów początkowych zbóż, a także działania proeksportowe i sprawny przebieg działań interwencyjnych.

Jak zaznaczył wiceprezes S. Stańko, mając na uwadze pierwszy rok członkostwa Polski w UE, a także funkcjonowanie rynku zbóż w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, należy stwierdzić, ze wdrażanie unijnego mechanizmu interwencji na rynku zbóż przebiega w Polsce sprawnie i bez przeszkód.

Naczelnik wydziału w Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marian Borek zwrócił uwagę, że realizacja sprzedaży zbóż z Polski do krajów trzecich w ramach stosowanych instrumentów wsparcia eksportu napotyka trudności związane z gorszą pozycją konkurencyjną. Wynika to przede wszystkim z większej odległości (niż z Francji czy Niemiec), jaką drogą morską musi pokonać polskie zboże, by dotrzeć do głównych rynków zbytu (Afryka Północna, Bliski Wschód).

Resort rolnictwa na forum Komitetu Zarządzającego ds. Zbóż, a także podczas spotkań ministra z unijnym komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju wsi, kilkakrotnie zgłaszał wniosek o zmianę zasad stosowania refundacji eksportowych w celu wyrównania konkurencyjności oferentów z Polski. Efektem tego było zastosowanie przez Komisję Europejską w stosunku do Polski nieco niższego poziomu ceny sprzedaży pszenicy z magazynów interwencyjnych niż w wypadku innych krajów członkowskich. W uzasadnieniu komisja wskazywała na podnoszoną przez Polskę argumentację o wyższych kosztach transportu.

Ponadto przed końcem terminu realizacji sprzedaży pszenicy z polskich magazynów interwencyjnych w ramach otwartego przetargu ministerstwo zgłosiło wniosek o zwiększenie dostępnego limitu oraz przedłużenie okresu realizacji sprzedaży. 23 czerwca br. podczas posiedzenia Komitetu Zarządzającego ds. Zbóż Komisja Europejska podjęła decyzję o otwarciu w nowym roku gospodarczym przetargów na sprzedaż na eksport z magazynów interwencyjnych Wspólnoty 1,2 mln ton pszenicy, 0,4 mln ton jęczmienia i 0,5 mln ton żyta, a także otworzyła przetargi na eksport z wolnego rynku 2 mln ton pszenicy i 1 mln ton jęczmienia. Ponadto Komisja zdecydowała się na sprzedaż na rynek wewnętrzny Wspólnoty 776 tys. ton kukurydzy i transfer 500 tys. ton kukurydzy z magazynów interwencyjnych do Hiszpanii ze względu na suszę panującą w tym kraju.

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowano również, że w ramach przygotowań do interwencyjnego skupu zbóż z nowych zbiorów w 20005 r. ARR dokonała przeglądu procedur realizacji działań interwencyjnych.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia senatorowie wysłuchali informacji o realizacji wiosennych zalesień w ramach działania "Zalesianie gruntów rolnych".

Informację przedstawiła wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daria Oleszczuk. Jak stwierdziła, od 1 czerwca br. rozpoczęła się kolejna kampania przyjmowania wniosków na zalesianie gruntów rolnych, która zakończy się 15 lipca. Dotychczas złożono 1100 wniosków na przewidywaną kwotę ponad 40 mln zł Planowana powierzchnia do zalesienia wynosi ponad 5400 ha.