Narzędzia:

Zapowiedzi

10-11 czerwca 2005 r.

10 czerwca 2005

W dniach 10-11 czerwca 2005 r. w Bled w Słowenii odbyło się spotkanie Przewodniczących Parlamentów Państw uczestniczących w tzw. Partnerstwie Regionalnym. Polski parlament reprezentowali marszałek Longin Pastusiak i wicemarszałek Sejmu Józef Zych.

W inicjatywie Partnerstwa Regionalnego biorą udział przewodniczący parlamentów Austrii, Czech, Słowacji, Słowenii, Węgier i Polski. Porządek obrad obejmował dyskusję nad następującymi zagadnieniami:

- rola parlamentów narodowych w realizacji Strategii Lizbońskiej,

- Nowa Perspektywa Finansowa UE na lata 2007-2013,

- polityka transportowa UE,

- rozszerzenie UE.

Drugiego dnia spotkania w obradach uczestniczyli w charakterze gości przewodniczący parlamentów Albanii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Macedonii, Serbii i Czarnogóry. Zaproszony został również przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Kosowa.

Podczas spotkania marszałek L. Pastusiak podkreślił, że na półmetku realizacji celów Strategii Lizbońskiej wiadomo już, że w 2010 r. kraje unijne nie będą miały najbardziej konkurencyjnej gospodarki na świecie. Dystans dzielący UE od USA nie tylko nie zmalał, ale powiększył się. "Jeśli kraje Unii Europejskiej chcą odnieść sukces w rywalizacji nie tylko ze Stanami Zjednoczonymi, ale także z innymi krajami - Japonią, Chinami, to muszą przyspieszyć budowę gospodarki opartej na wiedzy i budowę społeczeństwa informacyjnego" - powiedział marszałek.

W ocenie marszałka L. Pastusiaka, efekty realizacji Strategii Lizbońskiej są "w najlepszym razie mieszane". W Europie przybyło 7 milionów nowych stanowisk pracy, z czego 2/3 przypadło na zatrudnienie kobiet. Postęp dokonał się na wewnętrznych rynkach energetyki, gazu, telekomunikacji i usług kapitałowo-finansowych. Ale generalnie tempo wdrażania reform okazało się zbyt powolne. Przywódcy polityczni w krajach unijnych nie wykazali dostatecznej determinacji we wprowadzaniu zaleceń strategii. Zabrakło też akceptacji społecznej dla reform. "Strategia Lizbońska wytyczyła Europie zbyt ambitne cele. Przyjęto zbyt wiele priorytetowych zadań" - podkreślił marszałek Senatu. Zwrócił uwagę, że politykom zabrakło odwagi, by podważyć socjalny model gospodarki unijnej.

Zdaniem marszałka L. Pastusiaka, dotychczasowe niepowodzenia nie powinny pomniejszać znaczenia strategii. Marszałek wyraził zadowolenie z modyfikacji strategii i propozycji koncentracji działań na przyspieszeniu wzrostu gospodarczego oraz poprawie sytuacji na rynkach pracy. Wskazał też, że w nowej koncepcji strategii ważne jest odniesienie do roli partnerów społecznych, a zwłaszcza parlamentów narodowych, w procesie przygotowywania Narodowych Planów Działania oraz praktycznego wdrażania strategii.

W trakcie spotkania wiele uwagi poświęcono kwestii dalszego rozszerzenia UE i współpracy z krajami Bałkanów Zachodnich. "Polska opowiada się za jak najszybszym rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych z Chorwacją, jednak pod warunkiem wcześniejszego potwierdzenia przez Radę Unii Europejskiej, że Chorwacja w pełni współpracuje z Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii" - powiedział marszałek L. Pastusiak.

Marszałek dodał, że Polska popiera także dążenia Macedonii do integracji z UE. W opinii władz Polski, konieczne jest położenie nacisku na kontynuowanie przez władze Serbii i Czarnogóry działań zmierzających do współpracy z trybunałem. To będzie warunkowało przyszłe negocjacje w sprawie Układu Stabilizacji i Stowarzyszenia.

Marszałek L. Pastusiak zaznaczył, że Polska niezmiennie popiera dążenia Turcji do członkostwa w Unii. "Jesteśmy przekonani, że w długoterminowym interesie politycznym Europy leży przyjęcie Turcji do UE" - powiedział.

Wicemarszałek J. Zych zabrał głos w dyskusji dotyczącej roli parlamentów narodowych w realizacji Strategii Lizbońskiej, podkreślając, że stanowisko Polski wobec przeglądu śródokresowego strategii było szeroko dyskutowane w polskim Sejmie. Jednocześnie wicemarszałek J. Zych przywołał szereg ustaw przyjętych w ostatnim czasie przez Sejm, a mających na celu realizację lub przygotowanie realizacji odnowionych założeń strategii. Wymienił m.in. ustawę o szkolnictwie wyższym - przewidującą pomoc stypendialną, ustawę o ubezpieczeniach społecznych - skierowaną również do małych i średnich przedsiębiorstw, oraz ustawę o adwokaturze, o notariacie.

Wicemarszałek J. Zych za szczególnie istotne w realizacji założeń Strategii Lizbońskiej uznał dokończenie budowy wspólnego rynku wewnętrznego i przyjęcie dyrektywy o usługach na rynku UE. Jednocześnie podkreślił, że ograniczenia nałożone przez Traktat Akcesyjny na nowe państwa członkowskie, przede wszystkim okresy przejściowe dotyczące swobodnego przepływu pracowników, nie służą poprawie konkurencyjności UE w skali globalnej.

Zabierając głos na temat Nowej Perspektywy Finansowej, wicemarszałek J. Zych podkreślił konieczność realizacji długofalowego planu mającego na celu polepszenie sytuacji obszarów wiejskich w UE, co jest szczególnie istotne dla Polski z uwagi na bardzo wysoki odsetek ludności zamieszkującej tereny wiejskie. Zwrócił uwagę, że jest to tym bardziej ważne, iż problem wspierania obszarów wiejskich nie dotyczy tylko kwestii produkcji rolnej, lecz także wyrównywania szans dzieci i młodzieży.

Odnosząc się do sytuacji w UE po referendach we Francji i Holandii stwierdził, że państwa członkowskie UE powinny wyciągnąć wnioski z decyzji podjętych przez społeczeństwa tych dwóch krajów, które najwyraźniej poczuły się potraktowane przedmiotowo przez polityków. Niemniej jednak nie można z całym przekonaniem twierdzić, że brak Traktatu Konstytucyjnego, czy też jego późniejsza ratyfikacja, oznacza cofanie się UE na drodze integracji i kompletne fiasko idei wspólnej Europy.